aktualizacja: Z dniem 24 lipca 2021 r. prof. Grzegorz Berendt został powołany na p.o. dyrektora MIIWŚ w Gdańsku.
Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, powołał pierwszego wicedyrektora. Jest nim historyk, specjalista z zakresu badań nad dziejami polskich Żydów, prof. dr hab. Grzegorz Berendt. Nowy wicedyrektor ma odpowiadać za dział naukowy, wydawniczy, bibliotekę oraz dział dokumentacji filmowej.
– To przede wszystkim doświadczony naukowiec, z ogromnym dorobkiem odnoszącym się wprost do zagadnień II wojny światowej. Ponadto mający od lat żywe zawodowe kontakty międzynarodowe. Grzegorz Berendt to ekstraklasa polskich historyków, więc zależało mi żeby przyjął moją propozycję. Ponadto prof. Berendt idealnie pasował do mojej koncepcji kierowania zespołem. I słowo zespół nie jest tutaj przypadkowe – na każde stanowisko potrzebne są osoby o konkretnych zdolnościach i predyspozycjach – uzasadnia wybór dyrektor dr Karol Nawrocki
Prof. Grzegorz Berendt urodził w 1964 roku, jest historykiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1985 roku związanym jest z Zakładem Historii Kultury i Myśli Politycznej w Instytucie Historii UG. Specjalizuje się w badaniach nad dziejami polskich Żydów i innymi grupami ludności Pomorza Gdańskiego w XX w. Jest autorem około 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek. Wieloletni Naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN, specjalista z zakresu II wojny światowej, a zwłaszcza kwestii dotyczących cierpień ludności cywilnej w czasie wojny. Aktualnie realizowane przez prof. Grzegorza Berendta projekty naukowe dotyczą zagłady Żydów na Polesiu i relacji polsko-żydowskich w okresie Holocaustu.
Grzegorz Berendt jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Instytutu Kaszubskiego. Przewodniczy Radzie Muzeum Stutthof oraz jest członkiem Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau, Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego i Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności. G. Berendt jest oficerem rezerwy Wojska Polskiego.
Wicedyrektor Grzegorz Berendt będzie odpowiedzialny za dział naukowy, wydawniczy, bibliotekę oraz za planowany dział dokumentacji filmowej.
Prof. Grzegorz Berendt to jeden z najlepszych wykładowców UG.
Znam go z wykładu o zdobywaniu Gdańska w ’45.
Powołał go trzecioligowy historyk, mierny organizator, kibicowski celebryta. Wykłady Prof. Berendta w ogóle mi się nie podobały – dla mnie to było lanie wody i upajanie się własnym głosem. Nie zmienia to faktu, że Berent historykiem wybitnym jest. Tyle, że wziął udział w przedsięwzięciu niemoralnym, niemającym precedensu w kulturze po ’89.
Jakie niemoralne przedsięwzięcie ma Pan na myśli i co w nim jest takiego precedensowego?
Bezprecedensowe – nikt po ’89 za pomocą wybiegów, obejścia prawa i kampanii propagandowej, nie niszczył konstytucyjnej autonomii instytucji kultury.
Niemoralne – tworzenie jednego muzeum tylko po to, aby przejąć drugie jest niemoralne. W dniu połączenia pan prof. Gliński stwierdził: „w związku z tym, że wpakowano tak wielkie pieniądze w tę inwestycję, my mamy w tej chwili inne potrzeby inwestycyjne, myślę, że będziemy w skromny sposób inwestowali w samo miejsce Westerplatte”. Czyli żadne Muzeum Westerplatte, wielki kompleks marzeń Pana Wójtowicza miał nie powstać. Wywalanie ludzi, którzy przez tyle lat budowali to muzeum uważam za niemoralne.
A kto go miał powołać, żeby się Panu podobało?
Nikogo, powinien na jakiś czas zostać zespół, który zbudował to muzeum.