Fotorelacje

Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych – fotorelacja

W niedzielę  (26 lutego 2017 r.) odbyła się w Gdańsku Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Przemarsz grup rekonstrukcyjnych i mieszkańców przez Stare i Główne miasto rozpoczął obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który ma miejsce  1 marca.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku organizuje „Koalicja Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych”, powołana 21 października 2016 r., w 53. rocznicę śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego Józefa Franczaka „Lalka”.

Defiladę poprzedziła msza świata odprawiona w kościele św Brygidy. Koncelebrował ją arcybiskup Sławoj Głódź.

Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Po jej zakończeniu grupy rekonstrukcyjne i wiele setek mieszkańców przeszło ulicami Głównego i Starego Miasta na Długi Targ. W przemarszu brali udział również kombatanci, politycy, przedstawiciele IPN oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa.

Sama defilada była niezwykle urozmaicona i prócz grup rekonstrukcyjnych uświetnił ją również transporter opancerzony z okresu II wojny światowej. Na czole defilady na białym koniu jechał rekonstruktor przebrany za generała Andersa.

Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Pod Dworem Artusa rekonstruktorzy złożyli symbolicznych meldunek generałowi Andersowi.

Relacja z roku poprzedniego

Ponadto 26 lutego 2017 roku w ponad 240 miastach w Polsce, również w Gdańsku, pobiegło dziś w intencji Żołnierzy Wyklętych 60 tysięcy osób – „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W gdańskim biegu uczestniczyło ponad 300 zawodników, bieg odbywał się w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana.

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj opinię lub komentarz.