Obiekty i miejsca

Domy Loewena, Marynowy – Żuławy z Piaskiem (film)

Dom Loewena w Marynowach

Kolejnym domem Petera Loewena, który zwiedzamy, to dom podcieniowy zbudowany w 1803 r. dla Johanna Jacoba Ziemera. Jak pisze jeden z portali turystycznych – „To jest dom dla miłośników tajemnic. Dla sierot po panu Samochodziku i wszystkich tych, którzy docenią opowieści i legendy.” (slowhop.com)

Dom jest konstrukcją drewnianą  stojącą na ceglanej podmurówce. Wystawkę wspiera 10 kolumn z drewnianymi głowicami jońskimi. Znajdziemy tu bogato dekorowaną snycerkę drzwiową oraz inskrypcje budowniczego. Do budowy piwnic i podmurówki użyto cegły holenderki o barwie jasnoczerwonej (różowej), a w wypełnieniu podcienia – holenderki żółtej. Pierwszym właścicielem posesji był Dawid Zuch, ale  dopiero Johann Jacob Zimmer zlecił Peterowi Loewenowi przebudowanie ówczesnego dworku. Wnętrze domu zawiera wiele różnorodnych pomieszczeń, co świadczy o wielu funkcjach, jakie pełnił ten wiejski dom. W centrum umieszczony był otwarty trzon kominowy, zwany czarną kuchnią, a wokół niego pozostałe pomieszczenia: dwie sienie (frontalna i podwórzowa), izby mieszkalne i pomieszczenia pomocnicze.

Zapraszamy do oglądania i subskrypcji naszego kanału YouTube oraz śledzenia profilu na FB.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani Żuławami Gdańskimi, to album autorstwa Dariusza Piaska „Żuławy Gdańskie na dawnej pocztówce” można nabyć w Gdańskiej Księgarni Naukowej przy ul. Łagiewniki 56.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.