Dwór Miejski
Zespół Dworu Miejskiego (Stadthof) usytuowany jest w rejonie ulic Bogusławskiego i Ogarnej. Na ten zabytkowy kompleks składają się m.in.: budynek przy ul. Podgarbary oraz baszty Browarna, im. Schultza i Narożna.
Basztę Narożną, broniącą południowo-zachodniego styku murów miejskich, zaczęto wznosić już w 1343 r. Także w XIV w. powstała Baszta Browarna. Obie te budowle miały w pierwotnej formie tylko trzy ściany, były bowiem otwarte od strony miasta. Dopiero pod koniec XV stulecia dobudowano ściany zamykające ich wnętrza. Baszta nosząca dziś imię Schultza (XIX-wiecznego gdańskiego malarza, pedagoga i miłośnika zabytków) powstała w ostatniej ćwierci XIV w.
W pobliżu omawianego odcinka murów miejskich sytuowano od początku zabudowania gospodarcze zwane Dworem Miejskim, mieszczące między innymi stajnie i wozownie miejskie. Kiedy na przełomie XVI i XVII w., wraz z budową nowożytnych fortyfikacji, zasypano starą fosę, na jej miejscu powstała ujeżdżalnia, obok której wzniesiono około 1600 r. szkołę fechtunku (budynek ten pełnił także rolę teatru).
W latach 1616–1619 budowniczy miejski Jan Strakowski wykorzystał średniowieczne mury jako ściany nowo budowanych wozowni i stajen miejskich. W ten sposób powstało założenie, w którym niskie XVII-wieczne budynki utworzyły malowniczą całość ze strzelistymi basztami gotyckimi. W takim kształcie przetrwał kompleks aż do wojen napoleońskich, podczas których poszczególne obiekty uległy daleko idącym, niefortunnym zmianom. Na początku XX w. Dwór Miejski stał się siedzibą miejskiej straży ogniowej.
W 1945 r. runęły dachy i sklepienia dawnych stajen, a także część Baszty Browarnej. Odbudowę całego kompleksu rozpoczęto w 1959 r. i prowadzono etapami przez lat kilkanaście (rekonstruując m.in. Basztę im. Schulza, rozebraną w większej części w 1846 r.). Po odbudowie, wszystkie obiekty znalazły się w gestii Związku Harcerstwa Polskiego.
Wirtualna podróż po przedwojennym Gdańsku – opracował Andrzej Ługin