Za symboliczną złotówkę w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do godz. 1:00, będzie można udać się na spacer z przewodnikami, którzy tego dnia, w związku z rocznicą urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, poprzez poszczególne sekcje wystawy przybliżą sylwetkę oraz dokonania bohatera WP.

Europejska Noc Muzeów w MIIWŚ i Westerplatte

Pierwszy ze spacerów rozpocznie się o 19:15, ostatni przewidziany jest na godz. 20:45. Tej nocy w murach muzeum prezentowane będą także etiudy teatralne w wykonaniu działającej przy MIIWŚ trupy teatralnej, wyobrażające życie codzienne w okresie II wojny światowej, gdzie tło dla opowiadanych historii stanowić będą poszczególne sekcje wystawy głównej. Ponadto na wystawie głównej od godz. 19:15 odbywać się będzie gra terenowa dla rodzin z dziećmi, w ramach której dla uczestników przewidziana została pula nagród!

Zobacz harmonogram w Muzeum II Wojny Światowej (kliknij, aby powiększyć)

Opuszczając mury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku warto będzie udać się na plac przed gmachem muzeum, gdzie będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bellum wyposażonych w umundurowanie i sprzęt Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie lub wykonać pamiątkową fotografię na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa. Dodatkowo przed siedzibą muzeum znajdować się będzie stanowisko, gdzie pracownicy i zarazem twórcy prezentować będą wyjątkową, anglojęzyczną publikację „The Arithmetic of War” wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która poprzez infografiki opowiada o 15 bitwach II wojny światowej. Ponadto przed muzeum prezentowana będzie wystawa „Polska – jedna z ofiar II wojny światowej w Europie”. Przed muzeum znajdować się będzie także stoisko gastronomiczne, gdzie będzie można skosztować dań kuchni polowej.

Europejska Noc Muzeów w MIIWŚ i Westerplatte

W ramach atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów 2023, którą przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przewidzianych zostało także szereg wydarzeń na terenie Półwyspu Westerplatte, dokąd spod MIIWŚ, w godz.: 18.45; 19.45; 20.45, kursować będzie zabytkowy autobus marki Krupp rocznik 1938. Podczas wydarzenia na terenie dawnej Składnicy działać będą dwie grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis prezentująca formację Straży Granicznej II RP oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Twierdza Chełmno prezentująca umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego z 1939 roku.

Zobacz harmonogram na Westerplatte (kliknij, aby powiększyć)

W pobliżu Nowych Koszar podczas Nocy Muzeów na Westerplatte pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opowiedzą o kulisach swoich badań prowadzonych na półwyspie. Na Westerplatte uruchomione zostanie także kino plenerowe, podczas którego wyświetlony zostanie film „Westerplatte” w reżyserii S. Różewicza (1967). Podczas Europejskiej Nocy Muzeów na Westerplatte przy udziale Młodzieżowej Rady Muzeum zaplanowano także grę na orientację.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.