Za symboliczną złotówkę w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do godz. 1:00, będzie można udać się na spacer z przewodnikami, którzy tego dnia, w związku z rocznicą urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, poprzez poszczególne sekcje wystawy przybliżą sylwetkę oraz dokonania bohatera WP.

Europejska Noc Muzeów w MIIWŚ i Westerplatte

Pierwszy ze spacerów rozpocznie się o 19:15, ostatni przewidziany jest na godz. 20:45. Tej nocy w murach muzeum prezentowane będą także etiudy teatralne w wykonaniu działającej przy MIIWŚ trupy teatralnej, wyobrażające życie codzienne w okresie II wojny światowej, gdzie tło dla opowiadanych historii stanowić będą poszczególne sekcje wystawy głównej. Ponadto na wystawie głównej od godz. 19:15 odbywać się będzie gra terenowa dla rodzin z dziećmi, w ramach której dla uczestników przewidziana została pula nagród!

Zobacz harmonogram w Muzeum II Wojny Światowej (kliknij, aby powiększyć)

Opuszczając mury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku warto będzie udać się na plac przed gmachem muzeum, gdzie będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bellum wyposażonych w umundurowanie i sprzęt Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie lub wykonać pamiątkową fotografię na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa. Dodatkowo przed siedzibą muzeum znajdować się będzie stanowisko, gdzie pracownicy i zarazem twórcy prezentować będą wyjątkową, anglojęzyczną publikację „The Arithmetic of War” wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która poprzez infografiki opowiada o 15 bitwach II wojny światowej. Ponadto przed muzeum prezentowana będzie wystawa „Polska – jedna z ofiar II wojny światowej w Europie”. Przed muzeum znajdować się będzie także stoisko gastronomiczne, gdzie będzie można skosztować dań kuchni polowej.

Europejska Noc Muzeów w MIIWŚ i Westerplatte

W ramach atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów 2023, którą przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przewidzianych zostało także szereg wydarzeń na terenie Półwyspu Westerplatte, dokąd spod MIIWŚ, w godz.: 18.45; 19.45; 20.45, kursować będzie zabytkowy autobus marki Krupp rocznik 1938. Podczas wydarzenia na terenie dawnej Składnicy działać będą dwie grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis prezentująca formację Straży Granicznej II RP oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Twierdza Chełmno prezentująca umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego z 1939 roku.

Zobacz harmonogram na Westerplatte (kliknij, aby powiększyć)

W pobliżu Nowych Koszar podczas Nocy Muzeów na Westerplatte pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opowiedzą o kulisach swoich badań prowadzonych na półwyspie. Na Westerplatte uruchomione zostanie także kino plenerowe, podczas którego wyświetlony zostanie film „Westerplatte” w reżyserii S. Różewicza (1967). Podczas Europejskiej Nocy Muzeów na Westerplatte przy udziale Młodzieżowej Rady Muzeum zaplanowano także grę na orientację.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.