Co dalej po LOT? – debata publiczna

Od wielu miesięcy toczy się żywiołowa dyskusja nad kierunkami zagospodarowania terenu po budynku dawnej siedziby LOTu przy ulicy Wały Jagiellońskie w Gdańsku. Z jednej strony słychać głos zwolenników architektury tradycyjnej, którzy opowiadają się za rekonstrukcją przedwojennej zabudowy argumentując,  że przywrócenie Danziger Hofu zrównoważy bryłę banku oraz skieruję uwagę na najważniejszy punkt – Bramę Wyżynną. Z drugiej zaś nie pozostają dłużni przeciwnicy odbudowy, którzy z kolei prezentują odmienne stanowisko wychodząc z założenia,  że nie odbudowuje się budynków historycznych, że to fałszowanie historii,  brak odwagi do wyjścia poza to, co było i co jest po prostu znane.

Co dalej po LOT? - debata publiczna

 

Niezależnie od tego, w którym kierunku zdecyduje się „pójść” inwestor, uważamy, że każda świadoma decyzja dotycząca tak wrażliwych kwestii jak zagospodarowanie historycznej części Gdańska, powinna być poprzedzona szerokimi konsultacjami oraz uwzględniać sposób, w jaki sami mieszkańcy postrzegają obiektywne elementy zabudowy tej części miasta. Dlatego też wierzymy, że niniejsza debata poświęcona kierunkom zagospodarowania terenu po dawnym budynku LOTu będzie cennym głosem w tej dyskusji, pozwoli wsłuchać się w głos mieszkańców, przywrócić równowagę pomiędzy poszczególnymi aktorami gry o tę przestrzeń, a jednocześnie przyczyni się do ograniczenia liczby konfliktów między nimi i złagodzi ich przebieg.

Przyjęta formuła debaty (dyskusja wśród gości z udziałem publiczności) ma umożliwić każdemu uczestnikowi zabranie głosu.

Do debaty „Co dalej po LOT?” zaproszeni zostali:

 • Tomasz Feil, Prezes Zarządu Elfeko SA
 • Piotr Kossak, Zastępca Dyrektora Inwestycji Kubatorowych Elfeko S.A,
 • Tomasz Korzeniowski – prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami;
 • dr Piotr Dwojacki – Gdańsk Obywatelski;
 • arch. Paweł Mrozek – Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej;
 • arch. Stanisław Michel AP Michel.
 • Bogusław Rutecki – Wydział Architektury UMG

Pomysłodawca i moderator dyskusji: Mateusz Błażewicz, radny dzielnicy Gdańsk Brzeźno

Wydarzenie na Facebooku

https://www.facebook.com/events/235570056931122/

.
Zapraszamy wszystkich do Muzeum Archeologicznego w dniu 21 czerwca (środa) o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Mateusz Błażewicz

Wyśrodkuj mapę

7 thoughts on “Co dalej po LOT? – debata publiczna

 • Przyjdę posłuchać. Bardzo mi zależy na tym terenie aby odzyskał swój blask i charakter.
  Dziękuję za informację.

  Odpowiedz
 • Może być szklana chata pod warunkiem, że Budyń będzie miał w niej mieszkanko!

  Odpowiedz
 • Nie wiem kto jest autorem tego wpisu, ale podejrzewam, że pan prowadzący debatę, który z uporem maniaka mówił o hotelu DanziNger Hof, który oczywiście nigdy nie istniał…

  Odpowiedz
  • Panie Marcinie, jestem gdańszczaninem, po prosy szeregowym gdańszczaninem, kochającym moje miasto. Podpisałem się imieniem i nazwiskiem.

   Odpowiedz
 • Debata publiczna „formuła debaty (dyskusja wśród gości z udziałem publiczności)” pisze się o tym 29 lipca 2017 r. a termin debaty 21 czerwca 2017 r. Na debatę zaproszono kilku znanych i nieznanych architektów oraz szefostwo kilku instytucji i przedsiębiorstw zainteresowanych finansowo tematem. Oczywiście żadna publicność jak wynika z powyższego zestawienia dat w tej „dyskusjii udziału wziąć nie mogła. Ale odbyła się „dyskusja publiczna”. Coś mi tu pachnie „słusznie minioną epoką”. Jak wynika z opisu tej „publicznej dyskusji” to przeważa pogląd, że „zabytków się nie oddowuje bo jest to fałszerstwo historii”. Trzeba z żywymi naprzód iść i stosować nowe trendy światowej architektury. To ja się w takim razie zapytam: po jaką cholerę odbudowano całą „Drogę Królewską” wraz z Ratuszem, Dworem ArtusArtusa, Złotą kamieniczką i wieńczącymi ją bramami Zieloną i Długouliczną (przechrzczoną przy okazji na „Złotą”) Przecież w czasach tej odbudowy „panowały” zupełnie inne „światowe trendy” i zamiast tej odbudowy „fałszującej historię” mogli byśmy postawić na tym całym gruzowisku coś na kształt Pałacu Kultury i Nauki im.”wówczas najbardziej słusznego”. Tylko, że wówczas nie mieliśmy tak „mądrych inaczej” architektów jak dzisiaj i zrobiliśmy to co zrobiliśmy.
  Dzięki temu Gdańsk uważany jest dzisiaj za jedno z najpiękniejszych miast w Europie i odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata. Danziger Hof i tylko Danziger Hof
  Pisze te słowa gdańszczanin, który został prywieziony tu jako 12 letnie dziecko z Warszsawy w 1945 roku i dożył tu sędziwych 84 lat. Kocham to miasto i bardzo mi zależy na tym aby moje prawnuki (a mam ich już troje) nie powiedzieli kiedyś, że ich pradziadek nie odezwał się kiedyś i dopuścił do tego, że tak „spieprzono” to miejsce stawiając budynki jak po drugiej stronie ulicy. Jeszcze raz powtarzam, że w tym miejscu należy koniecznie „sfałszować historię” i bezwzględnie odbudować „Danziger Hof”

  Odpowiedz
  • „Oczywiście żadna publicność jak wynika z powyższego zestawienia dat w tej „dyskusjii udziału wziąć nie mogła. Ale odbyła się „dyskusja publiczna”. Coś mi tu pachnie „słusznie minioną epoką”.
   – o czym Pan pisze??? Gdzie Pan widzi datę 29 lipca?? Ta zapowiedź ukazała się 14 czerwca.
   Skład rozmówców miał być trochę inny, ale parę osób nie mogło przybyć w tym terminie.

   Odpowiedz
 • Byłem w 1970 roku na wycieczce w Warszawie i widziałem duży plac nad Wisłą wyłożony płytami chodnikowymi a obecnie jest tam Zamek Królewski. I co , można ? . Podobne odbudowy widziałem na Litwie w Wilnie, Trokach. To tylko kwestia pieniędzy, Pewnie budowa jakiegoś szkaradztwa wyjdzie taniej i na wieki zablokuje odbudowę Danziger Hofu ale nie dopuścmy do tego. Jeżeli coś tam budować to tylko Danziger Hof !!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *