seminarium

To jest Królewskie Seminarium Nauczycielskie oddane do użytku 1 kwietnia 1908 roku. Jeszcze niedawno był tu Wydział Chemii UG, ale Wydział otworzył się już w nowym budynku. W sumie to taki dawny Pałac Młodzieży.

Teren przy Królewskiej Dolinie trzeba było zniwelować. Wznosił się dosyć stromo, bo aż 17 m. Ziemia posłużyła do wyrównania i podwyższenia poziomu ulicy. Przed budynkiem można było stworzyć boisko, plac zabaw i ogródek, a z tyłu i na zboczach (już 3 m od budynku) ogródki seminaryjne (botaniczny), nauczycielskie i gospodarcze. Był też system odprowadzania wód opadowych ze zbocza.

seminarium obecnie

W budynku mieściły się: klasy seminaryjne, klasy ćwiczeń szkolnych, pomieszczenia mieszkalne dla 60 seminarzystów (także łaźnie i sale chorych), pomieszczenia do pracy dla 90 seminarzystów, pomieszczenia gospodarcze typu kuchnia, stołówka, windy, pralnia, kotłownia itp., pokoje biblioteczne i konferencyjne. Wszystko super ekstra. W skład kompleksu wchodził również budynek mieszkalny dla nauczycieli, chlew i toalety.

plan parterBudynek mieszkalny dla nauczycieli znajdował się z prawej strony i był połączony z budynkiem głównym łącznikiem. Ale mieszkań aż tak dużo nie było: na parterze 2 mieszkania dla nauczycieli z 4 pokojami każde, na piętrze mieszkanie dla dyrektora z 4 pokojami, na drugim piętrze mieszkanie dla profesora z 5 pokojami.

A to jest łącznik.

łącznik

Budynek toalety znajdował się z tyłu, mniej więcej pośrodku. Na dole ubikacje dla szkoły ćwiczeń, na piętrze ubikacje dla seminarzystów; nauczyciele i tu, i tu. Budyneczek miał połączenie z budynkiem głównym i wyjście na ogród.

ogrody

Seminarium zostało zaopatrzone w centralne ogrzewanie parowe. Budynek mieszkalny otrzymał piece kaflowe. Okna w klasach były uchylne (lufciki), a w korytarzach miały szklane żaluzje. Były również kanały wentylacyjne, a oświetlenie było gazowe.

seminarium 1912 rok

Seminarium zostało zaprojektowane tak, aby można było dobudować jeszcze jedno skrzydło. Klasy były zorientowane na zachód, gabinet fizyczny na południe, klasa rysunkowa na północ, szkoła ćwiczeń miała na parterze odrębne wejście, a wykusz był wnęką ołtarzową.

seminarium

Orłu na portalu tylko korona się zmieniała. Raz dodawana, raz zdejmowana.. To jest orzeł pruski. Seminarium przypisuje się styl renesansu niemieckiego, jest to budynek historyzujący.

portal

Anna Pisarska-Umańska

2 thoughts on “Królewskie Seminarium Nauczycielskie

  • Czy jest możliwe zwiedzanie budynku wewnątrz?

    Odpowiedz
    • Nic, niestety, o tym nie wiem.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *