Specjalnym rejsem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zainauguruje projekt Muzeum na wodzie. Wypłynięcie w pierwszy rejs na Westerplatte odbędzie się 13 lipca 2019 r. i poprzedzone będzie uroczystością z udziałem zaproszonych gości.

Regularne kursowanie statku na trasie Gdańsk – Westerplatte rozpocznie się w dniu 14 lipca 2019 r.

Muzeum na wodzie jest przedsięwzięciem mającym na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o II wojnie światowej, uwzględniającej teren pola bitwy na Westerplatte.

Zapraszamy na edukacyjne rejsy na Westerplatte, w trakcie których poznają Państwo historię gdańskiego portu, a następnie oprowadzimy Państwa po terenie pola bitwy, przybliżając jego przejmującą historię z pierwszych dni września 1939 roku.

muzeum na wodzie

Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a historycznym polem bitwy na Westerplatte – będącym zarówno symbolem początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, jak i bohaterskiej obrony, powstała w kwietniu 2017 r., w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.  Wizyta na Westerplatte, opowiadająca historię początku II wojny światowej w Polsce i tragiczną jesień 1939 roku stanowić miała wstęp do dalszego ciągu opowieści, którą bardziej uniwersalnie, z wątkami międzynarodowymi, wyczerpująco przedstawiałaby wystawa w Muzeum II Wojny Światowej.

W 2019 roku, tuż przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, realizacja przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o tej wojnie, uwzględniającej teren Westerplatte, stała się możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum II Wojny Światowej, które w swojej działalności statutowej ma m.in. „ochronę, utrzymanie i rewitalizację zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte […]”, prowadzi konsekwentnie działania zmierzające do dogłębnego poznania dziejów historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, edukacji upamiętniającej zasługi i wysokie morale polskich żołnierzy broniących suwerenności ojczyzny we wrześniu 1939 r. oraz stworzenia plenerowego Muzeum Westerplatte w celu prowadzenia działalności edukacyjno-wystawienniczej oraz doprowadzenia zabytkowego obszaru pola bitwy na Westerplatte do stanu godnego rangi tego miejsca – symbolu.

W ramach stworzonego przedsięwzięcia jakim jest Muzeum na wodzie zapraszamy na edukacyjny rejs na Westerplatte, w trakcie którego wykwalifikowany przewodnik opowie w trakcie rejsu o historii gdańskiego portu, a następnie oprowadzi Gości po terenie pola bitwy na Westerplatte. Na statku poznamy kontekst wybranych obiektów pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej), stanowiących pierwsze w powojennej historii półwyspu prace archeologiczne z prawdziwego zdarzenia. Zapraszamy także do odnalezienia kilkudziesięciu ciekawostek umieszczonych w różnych miejscach statku, które uzupełnią wiedzę o tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Westerplatte i uzmysłowią jego międzynarodowe znaczenie.

 • Terminy rejsów: 13 lipca – 29 września 2019 r. od wtorku do niedzieli
 • Trasa: Nabrzeże pomiędzy Mostem Wapienniczym a kładką na Ołowiance –> Westerplatte –> Nabrzeże pomiędzy Mostem Wapienniczym a kładką na Ołowiance
 • Cena: 40 zł, w cenie: rejs statkiem w obie strony i zwiedzanie Westerplatte z przewodnikiem polsko-angielskim

Rozkład rejsów:

 • 10:20 (powrót do Gdańska 14:10)
 • 12:20 (powrót do Gdańska 16:10)
 • 14:20 (powrót do Gdańska 18:10)
 • rejs dodatkowy: 16:20

UWAGA:

 • bilet na rejs dodatkowy obejmuje przejazd w jedną stronę w cenie 20 zł
 • możliwość nabycia biletu powrotnego pod warunkiem dostępności miejsc na statku
 • odpłynięcie z Westerplatte o godz. 17:30
 • bilet powrotny zakupić można wyłącznie na statku 5 minut przed odpłynięciem z Westerplatte – cena 20 zł.

Bilety do nabycia

 • na stronie www.muzeum1939.pl (bilety do nabycia przez Internet z wyprzedzeniem 24 godzin przed planowanym rejsem)
 • w kasach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • na statku u sprzedawcy (5 minut przed najbliższym rejsem)

Gdańsk Strefa Prestiżu/materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.