1 marca w 1951 roku na Mokotowie w Warszawie komuniści rozstrzelali członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej dzieło rozwiązanej w 1945 roku Armii Krajowej – największej podziemnej armii w świecie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Za walkę o niepodległość Polski ponieśli najwyższą ofiarę. Sądy wojskowe skazały ponad 5 000 osób, ponad 40 000 konspiratorów zmarło lub zostało zamordowanych w więzieniach i katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Do dziś nie są znane miejsca pochówku wielu z nich. Ponad 250 000 osób skazano na wieloletnie kary więzienia, a kilkaset tysięcy zostało poddanych różnego rodzaju represjom trwających wiele lat.

W 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”.

Patriotyzm, odwaga, niezłomność, tymi cechami odznaczali się żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Pierwszego marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzach Wyklętych bądźmy razem.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Prałat Ludwik Kowalski, zapraszają na wydarzenia mające w szczególny sposób uhonorować pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Program wydarzeń:

  • 09:30 – Apel pamięci, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, skwer w okolicy ul. 3-go Maja w Gdańsku, organizator: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
  • 10:15 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, organizator: Instytut Pamięci Narodowej
  • 11:00 – Msza Święta w Bazylice pw. św. Brygidy, organizator: Parafia pw. św. Brygidy
  • 12:30 – Pokaz filmu „Milczące pokolenie”, Kino Muzeum, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • 18:00 – Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych edukatorzy poprowadzą dla chętnych Zajęcia edukacyjne na Wystawie Głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

  • 11.00 – Żołnierze Niezłomni
  • 12.00 – Losy Polaków na wschodzie
  • 13.00 – Żołnierze Niezłomni
  • 14.00 – Losy Polaków na wschodzie [Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o potwierdzenie obecności  pod nr tel. +48 58 760 31 97 w godz. 8.15-16.15.] Szczegółowy program wydarzeń dostępny pod adresem www.muzeum1939.pl.
Film "Milczące Pokolenie"
Film „Milczące Pokolenie”

Film „Milczące Pokolenie”
(reż. Paweł Domański, 47 min., 2019, Polska, dokumentalny)

1 marca 2020 r. godz. 12:30, Kino Muzeum, poziom -3, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Wstęp bezpłatny (darmowe wejściówki do pobrania w kasach biletowych)

Film „Milczące pokolenie” opowiada o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej – mordowanych, więzionych lub szykanowanych przez komunistyczną władzę w Polsce. Poznajemy w nim historię major Danuty Szyksznian-Ossowskiej. W 1944 roku została aresztowana przez NKWD i trafiła do więzienia w Wilnie. Po wielodniowych torturach wysłano ją do sowieckiego łagru. Po wojnie nie mówiła nikomu, przez co przeszła, nawet własnej rodzinie. Była inwigilowana i zastraszana przez komunistyczne służby. Po latach milczenia jej historię poznaje wnuk Michał. Wyrusza on w podróż do Wilna, gdzie odnajduje nie tylko przerażającą prawdę o przeszłości swojej babci, ale również odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Wszystko to dzieje się w momencie, w którym naukowcy i historycy odnajdują szkielety skazanych na zapomnienie bohaterów – towarzyszy broni Danuty Szyksznian-Ossowskiej.

W pokazie uczestniczyć będą twórcy filmu, między innymi reżyser Paweł Domański oraz bohaterowie dokumentu – wśród nich Michał Szyksznian. Po zakończeniu projekcji zaplanowano rozmowę z zaproszonymi twórcami, którą moderować będzie dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu "Zayazd"
Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu „Zayazd”

Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu „Zayazd”

1 marca 2020 r. godz. 18:00, Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, poziom -3, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Wstęp 10 zł (dostępne w kasach biletowych Muzeum oraz na stronie https://bilety.muzeum1939.pl/

Uwaga! Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przygotowaliśmy specjalną ofertę:
przy zakupie 2 lub 3 biletów jeden jest darmowy,
przy zakupie 4 lub 5 biletów dwa są darmowe.
Aby skorzystać z rabatu, bilety zakupić można jedynie w kasach biletowych. Warunkiem uzyskania obniżki jest przedstawienie ważnej Karty Dużej Rodziny.

Na scenie wystąpią:
Lech Makowiecki – śpiew, gitara
Bożena Makowiecka – śpiew
Lech Bolibok – skrzypce, altówka, śpiew

Na scenie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystąpi Lech Makowiecki z zespołem Zayazd – jeden z najważniejszych bardów współczesnej piosenki. Kompozycje Makowieckiego są mocno zakorzenione w polskiej historii, odwołują się do rodzimej kultury i tradycji. Rekonstruują najszlachetniejsze, ale i najdramatyczniejsze momenty z naszej przeszłości, poruszając takie zagadnienia, jak między innymi hekatomba katyńska, tragedia Powstania Warszawskiego czy krwawa bitwa pod Monte Cassino. W utworach artysty znajdziemy wizerunki polskich władców, bohaterów i męczenników.

Na wszystkie wydarzenia organizowane w tym szczególnym dniu serdecznie zapraszamy.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

3 thoughts on “Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • To też ocenzurujecie?

    Wszystko ma dwie strony, nic nie jest czarne albo białe.
    Bardzo kontrowersyjna sprawa z tymi „wyklętymi”.
    Ofiary „Burego” na przykład polecają się pamięci…

    To tyle.

    Odpowiedz
    • W sprawie Burego nie będę się wypowiadał, bo z tego, co słyszałem była złożona i z pewnością wydarzyły się rzeczy straszne, ale nie mam wiedzy by ją rozsądzić. Ale jeśli Człowieku widzisz tu dwie strony jakieś, to znaczy jeśli masz za równoważne straszne rzeczy, które się w tamtym strasznym czasie wydarzyły – i postawę i czyny ludzi, którzy w beznadziejnej sytuacji mieli determinację, by przeciwstawić się sowieckiemu ludobójstwu na naszym narodzie, gwałceniu sióstr, niszczeniu wiary, instalowaniu antykultury i wyniszczającej grabieży, jeśli nie rozpoznajesz straszliwej beznadziejności sytuacji w jakiej tamci ludzie się znaleźli – bo osaczono ich i nie dano im szansy powrotu do życia – toś człek w smutnym stanie, niestety przykład skuteczności sowieckiej zbrodni.

      Odpowiedz
    • 26 lutego 2020 r. (środa), godz. 17.00
      Dom Kresy w Gdańsku (dawny Pałac Ślubów, al. Grunwaldzka 5)

      Wykład Michała Ostapiuka Kpt. Romuald Rajs „Bury”. Fakty i kontrowersje

      Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.