W piątek (26.02 2021) deweloper DORACO przeprowadził wycinkę drzew na swojej działce przy ul. Pomorskiej 68 (dawne budynki wydziału psychologii UG).

Sprawę nagłośnił profil na FB Dawne Przymorze – chwała im za to! Pojechaliśmy na miejsce, żeby zobaczyć skalę zniszczeń. Spośród 7 chronionych drzew 2 zostały wycięte (na mapie na czerwono) (foto 1). przepiękny buk (foto 2) i wiekowa lipa (foto 3).

Podobno odbyło się to za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Radni i władze miasta żądają – po fakcie- wyjaśnień.

Mamy nadzieję, że sprawa szybko zostanie wyjaśniona, ale nie powinna nam umknąć jeszcze jedna ważna rzecz. Na Pomorskiej 68 oprócz dwóch chronionych drzew wyciętych zostało ok. 20 innych dorodnych drzew (oznaczone na mapce seledynowo – foto 4, 5), nieobjętych żadną ochroną na skutek braku zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego. O tym media zupełnie milczą, bo takie wycinki są u nas niestety zupełną normą – codziennością.

Jaki z tego wniosek dla toczącej się obecnie sprawy lasu w Brzeźnie? Ano taki, że drzewa w tym lesie pozbawione przez władze miasta jakiejkolwiek ochrony w planie zagospodarowania przestrzennego po prostu mogą zostać wycięte przez dewelopera i nikt o nich nie wspomni, chyba że w swej bezczelności deweloper sięgnie nawet po drzewa chronione.

Jeśli nie chcemy takich obrazków, w Brzeźnie zbierzmy podpisy pod wnioskiem i zorganizujmy konsultacje społeczne w tej sprawie.

Podpisz się w najbliższy weekend pod wnioskiem o konsultacje społeczne dla Pasa Nadmorskiego w Brzeźnie. Info o zbiórce i lista podpisów.

W imieniu inicjatywy Zielona Fala – Trójmiasto
Michał Błaut

EDIT: Odpowiedź PKWZ na pytanie, które zadał Przemysław Majewski w sprawie wycinki drzew na ulicy Pomorskiej.

Dodaj opinię lub komentarz.