Strefa obywatelska

Miasto Gdańsk tonie w śmieciach (materiał video)

Miasto Gdańsk tonie w śmieciach. Najbardziej widać to, gdy wejdzie się w podwórka Śródmieścia.

Oczywiście, śmiecą ludzie, a śmieciarki nie zabierają. Powodów śmiecenia jest dużo. Śmieci się z lenistwa, braku kultury, dlatego że często jest za mało pojemników albo jest się jednodniowym turystą na melanżu, albo śmieciarki wykonują za mało kursów. Śmieci mogą leżeć też miesiącami i nikt się nimi nie przejmuje.

Miasto Gdańsk wyposażone jest w wiele służb, które z założenia powinny dbać, aby śmieci nie zalegały przy śmietnikach, trawnikach i miejscach reprezentacyjnych. Mamy Straż Miejską, inspektora, który sprawdza śmietniki, jest też Menadżer Śródmieścia (ktoś go ostatnio widział, czym on się w sumie zajmuje?). Gdy wybucha kwestia odpowiedzialności za sprzątanie, każdy zwala winę na kogoś innego. Że to sprawa miasta, a to, że wspólnota lub właściciel działki nie dba i nie sprząta. A śmieci sobie leżą.

śmietnik przy ulicy Krowoderskiej
śmietnik przy ulicy Krowoderskiej

Mamy też w Gdańsku “Mapę Porządku”, na której możemy zaznaczyć zalegające śmieci. Konia z rzędem temu, komu udało się przez tę mapę załatwić szybko sprawę.

Kompletnie nikt nie egzekwuje kar dla śmieciarzy. Najgorzej, gdy wspólnota dzieli wiatę lub pojemniki z restauracją. Nikt wtedy nie panuje nad tym, kto i ile tych śmieci wyrzuca, lub podkłada. Tak czy inaczej, można się oburzać i piętnować śmieciarzy, jednak nic to nie zmieni. W Gdańsku problem śmieci jest nierozwiązywalny od lat.

Śmietnik przy hotelu Hilton, ulica Wartka
Śmietnik przy hotelu Hilton, ulica Wartka

Do wszystkich, którzy uważają, że nie należy narzekać i samemu sprzątać – przepraszam, że przez 15 minut tej drogi nie zebrałem tych śmieci, ale nie miałem ze sobą śmieciarki.

Andrzej Ługin

9 thoughts on “Miasto Gdańsk tonie w śmieciach (materiał video)

 • Ważne że pani Ola buduje z budżetu place zabaw od kolegów z Niemiec 40 razy przepłacone i promuje lewicowe skrajności ….co ligi śmieci ;)

  Odpowiedz
  • W Brzeźnie lasku nadmorskim jest straszny syf. Jak tak można? Dlaczego miasto Gdańsk nie sprząta?

   Odpowiedz
  • Niestety to rzeczywistość. Wokół przystanków tramwajowych sa sterty smieci. Choćby ul.Skrajna. Stosy smieci i butelek. Idąc Kartuska smieci wysypują sie ze śmietników. Az tak źle to chyba nie bylo

   Odpowiedz
  • Tak narzekasz. A czytałeś przepisy odnośnie wywozu śmieci. Śmieciarze nie za biorą śmieci jeśli nie są posegregowane. Jeśli zobaczą chocć jedna rzecz nie w tym pojemniku nie za biorą go. Teraz mamy tak że firma która się zajmuje wywozami śmieci ma w nosie czy pojemnik jest pełny i się z niego wysypuje. Ludzi nie umieją segregować. Większość ma to w nosie lub nie wiedzą gdzie to wyrzucić i walna gdzie kolwiek. A część to zwykłe brudasy, którym 5 krokow do pojemnika to juz zadaleko. No i tak śmieci nas za sypują. Kiedyś było lepiej bo wiekszosć wiedziała gdzie co wrzucać, po za tym kto ma miejsce w kuchni na 5 pojemników. U mnie pod zlewem mieszczą się ledwo 3 i to nie duże. Ja wim ze władza wymyśla bo wszyscy idą w ekologie, A obudźcie się i zobaczcie co jest lepsze. Bo napewno nie segregacja na 5 pojemników. Stworzyliście tylko jeszcze większy bałagan i smród. Mirka

   Odpowiedz
 • Prawda jest taka że płacimy za wywóz śmieci ogromne kwoty. A często poprostu są nie wywiezione. W domku jednorodzinnym wywóz metali i tworzyw sztucznych jest tylko 2 razy w miesiącu. Resztkowe podobnie. Zgodnie z umową powinnam dostawać worki na papier szkło ale ich nie dostaję. Jak to zgłosiłam dostałam odpowiedź ,że mam po nie sama przyjeżdżać. Katastrofa. Kosze pełne stoją po parę dni na wywiezienie. Nic dziwnego że się przesypują. Pozdrawiam ul. 11Lostopada

  Odpowiedz
 • Gdańsk zaczął się zataczać i jest coraz gorzej. . .

  Odpowiedz
 • A u mnie jest tak, że pan śmieciarz nie schyli się po śmieci które nie zostały wrzucone do śmietnika z powodu braku miejsca. I będą sobie leżeć, leżeć, leżeć…. Kiedyś jak przyjeżdżało MPO, to panowie zbierali najmniejsze pety i zostawiali miejsce czysciutkie. Nawet najmniejszego okruszka nie zostawili. Teraz nie można nawet zwrócić uwagi panu smieciarzowi. Albo dać w łapę. Za 20 dodatkowych złociszy podniesie walające się obok śmietnika śmieci. Taka polska rzeczywistość…..

  Odpowiedz
 • Przecież ci co nie segregują płacą więcej więc dlaczego nie wywożą śmieci ? To za co płaci się więcej ?masakra jakaś

  Odpowiedz
 • Ul . Łąkowa ul Szuwary w podwurkach /oficynach to samo podrzucają śmieci z bogatych domów . Odpady po remontach sprzęty AGD RTV . Niestety Najbardziej śmiecą też bezdomni zbieracze tz puszek . Oni wręcz wyrzucają zawartość pojemników .

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.