Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki oraz kierownik oddziału Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Mariusz Wójtowicz-Podhorski zapraszają na obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

1 września 2017 (piątek)

  • Otwarcie wystawy „Westerplatte w 7 odsłonach”
    Sala wystaw czasowych (poziom -3)
    Muzeum II Wojny Światowej
  • II Koncert Niepodległości Westerplatte
    Zadaszona widownia przy ul. mjr. H. Sucharskiego
    obok plaży na Westerplatte

W programie:

6.00 Poranek w Muzeum – specjalne godziny otwarcia Muzeum II Wojny Światowej, zapraszamy do zwiedzania od godz. 6.00 do 19.00

9.00 Otwarcie wystawy czasowej „Westerplatte w 7 odsłonach” – prezentacja zabytków pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte

Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

19.00 II Koncert Niepodległości „Westerplatte” z muzyką hybrydową i współczesnymi aranżacjami pieśni patriotycznych

„Westerplatte w 7 odsłonach” – prezentacja zabytków pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte to wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej, która prezentuje najciekawsze zabytki odnalezione w trakcie pierwszego etapu badań archeologicznych przeprowadzonych na obszarze Pomnika Historii Pole Bitwy na Westerplatte. Za pomocą ok. 200 eksponatów, ukazano w siedmiu tematycznych odsłonach dramat siedmiodniowych walk, w trakcie których nieliczni polscy obrońcy zostali dosłownie zasypani przez Niemców tysiącami bomb i pocisków. Archeolodzy wydobyli na światło dzienne cudem ocalałe przedmioty, wiele z nich z unikalnym kontekstem, świadczące o życiu przed i po Wielkiej Bitwie. Wystawa będzie prezentowana w sali wystaw czasowych, od 1 września 2017 do 15 marca 2018.

II Koncert Niepodległości „Westerplatte” jest w całości poświęcony młodzieży walczącej o Niepodległość Rzeczypospolitej. Punktem wyjścia narracji będzie bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki „Wał”, Edmunda Szamlewskiego, Ignacego Zatorskiego, Ignacego Pokrzywki, którzy samotnie odparli pierwszy atak niemieckiej piechoty na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte o świcie 1 września 1939 roku. Koncert jest wydarzeniem wyjątkowym na polskiej scenie muzycznej. Na jego repertuar składają się m. in. współczesne aranżacje pieśni patriotycznych. Twórcy II Koncertu Niepodległości Westerplatte wypracowali własny styl muzyczny, który definiują jako muzyka hybrydowa. W kompozycjach współistnieją i przenikają się wzajemnie różne gatunki muzyczne, jak m.in. jazz, rock, blues, muzyka klasyczna i elektroniczna, poezja śpiewana, a nawet odgłosy natury czy nagrania archiwalne.
Więcej informacji na temat koncertu – tutaj. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek – tutaj.

Gdańsk Strefa Prestiżu / Muzeum II Wojny Światowej

 

Dodaj opinię lub komentarz.