• Wydarzenie: „ODnowa” – koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara
  • Termin: 11 kwietnia br., godz. 17:30
  • Transmisja: media społecznościowe Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz  antena kanału TVP Historia
  • Udział: Wydarzenie odbywa się bez udziału publiczności
  • Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4WjQPpMvX
  • Organizatorzy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, TVP Historia
  • Realizacja telewizyjna: TVP3 Gdańsk
  • Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński
  • Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3 Gdańsk, Dzieje.pl, POLMIC.pl

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku  serdecznie zaprasza w  niedzielę 11 kwietnia br. o godz. 17:30 na emisję koncertu z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara – „ODnowa”, będącego autorskim projektem MIIWŚ. Wydarzenie będzie dostępne w mediach społecznościowych Muzeum oraz na antenie kanału TVP Historia. Realizację telewizyjną wydarzenia przygotowała TVP3 Gdańsk. Występowi orkiestry, solistów i oktetu wokalnego towarzyszyć będą wizualizacje przygotowane w oparciu o materiały archiwalne. Koncert poprzedzony zostanie debatą dotyczącą tej wybitnej postaci.

Koncert ”Odnowa” jest autorskim projektem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wykonanym na podstawie  scenariusza Krystiana Iwanowa – kierownika Działu Wydarzeń Kulturalnych MIIWŚ. Tytuł „ODnowa” nawiązuje nie tylko do prezentacji twórczości artysty w nowych, specjalnie na tę okoliczność powstałych aranżacjach, ale również do zaangażowania do projektu artystów młodego pokolenia: od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii i wykonawców, a na dyrygencie skończywszy.

Jak dodaje dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ, pomysłodawca projektu „ODnowa”: Nie każdy wie, że Marian Hemar, a właściwie Jan Marian Hescheles, był nie tylko poetą lirycznym, satyrykiem, twórcą sztuk teatralnych, skeczy i monologów, ale przede wszystkim był on  patriotą, gorąco oddanym ojczyźnie, w którą niejako „wrodził się”, przyjmując chrzest, był bowiem Polakiem „ochotniczym” – jak sam o sobie mówił. Historia Mariana Hemara to m.in. służba w Wojsku Polskim, kreślenie antyhitlerowskich satyr, walka w Brygadzie Strzelców Karpackich czy współpraca z prasą emigracyjną. Nie ulega wątpliwości, że postawa tego człowieka wielu talentów stanowi żywą egzemplifikację wartości definiujących misję Muzeum. Niezwykła przeszłość autora, jego rola w procesie budowania polskiej świadomości narodowej, w tym m.in. kilkanaście lat współpracy z Radiem Wolna Europa, to nie tylko piękna karta twórczości artystycznej, ale działalność misyjna i wyraźny sprzeciw wobec systemów totalitarnych.

Marian Hemar był największym przedwojennym „szlagiermacherem”, autorem ponad 3000 piosenek, (m.in.: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Ten wąsik”, „Upić się warto” czy „Nikt tylko ty”) do najlepszych międzywojennych kabaretów: „Qui Pro Quo”, „Banda” i „Morskie oko”. Bawił i wychowywał, nie stronił od kulturalnego żartu i mądrego, satyrycznego komentarza, a jednocześnie był bezkompromisowym patriotą, do końca życia oddanym ojczyźnie. Potwierdza to m.in. fakt, że Marian Hemar walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, i nawet tam organizował dla żołnierzy wieczory kabaretowe, które dawały chwilę wytchnienia, mentalnego powrotu do normalności.

Krystian Iwanow, autor scenariusza koncertu, kierownik Działu Wydarzeń Kulturalnych MIIWŚ: Koncert „ODnowa” ukazuje postać Mariana Hemara w trzech odsłonach:  jako przedwojennego satyryka mającego ogromną zdolność obserwacji i przedstawiania prostych, życiowych sytuacji w sposób niezwykle zabawny; żołnierza, który dzięki swojemu humorowi i umiejętności zdystansowania się, chociaż na chwilę pomaga zapomnieć swym „braciom” o trudzie wojny, często przedstawiając ją w sposób nawiązujący do przedwojennej satyry oraz mędrca, który dzieli się z nami przesłaniem. Młodzi wykonawcy, nowe, nigdy jeszcze dotąd nieprezentowane aranżacje, wizualizacje i gra aktorska. Wszystko to tworzy koncert „ODnowa” i pokazuje na nowo Mariana Hemara – patriotę i satyryka.

Muzyka rozrywkowa ubiegłego wieku, która była domeną Mariana Hemara, coraz częściej powraca do nas w nowych, uwspółcześnionych opracowaniach. Inicjatywy te podejmowane są zarówno przez zespoły muzyczne, jak i instytucje. Mnogość utworów śpiewanych przed wojną, a dziś już niestety zapomnianych, skłania Muzeum do podjęcia wyzwania edukacyjnego – przypomnienia ich współczesnemu odbiorcy.

Karol Drozd, aktor, tancerz, wokalista, jeden z 4 solistów koncertu „ODnowa”: To wielki zaszczyt wykonywać utwory Pana Mariana Hemara. Niewiarygodne jest to, że pomimo tego, iż upłynęło już kilkadziesiąt lat od ich napisania, wciąż ich treści są aktualne. To stanowi o wielkości kompozytora i ponadczasowości jego twórczości. Niemcy mają Brechta, a my Hemara. Cieszę się, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podjęło inicjatywę realizacji wyjątkowego, urodzinowego koncertu, jak i nagrania płyty z kompozycjami Mariana Hemara w odświeżonych aranżacjach. Dzięki temu każdy z nas na nowo – lub po raz pierwszy – odkryje ich piękno, humor, prawdę i harmonię. Dziękuję, panie Marianie.

Skalę i charakter projektu podkreśla klasyczne brzmienie orkiestry smyczkowej z wykorzystaniem różnych instrumentów solowych oraz z udziałem wokalistów, miejscami również oktetu wokalnego. Do opracowania aranżacji muzycznych zaangażowano uznanych twórców i równocześnie studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy pracowali pod okiem tamtejszego wykładowcy Kamila Cieślika. Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym koncert wzbogacą specjalnie przygotowane wizualizacje.

Wykonawcy

Orkiestra Kameralna Discantus

Oktet wokalny Art’n’Voices

Soliści:

Maria Malinowska

Jakub Kornacki

Karol Drozd

Marta Burdynowicz

Dyrygent: Sabrina Stachel

Aranżacje: Anna Rocławska-Musiałczyk, Kamil Cieślik, Szymon Chyliński, Magdalena Garbecka, Magdalena Kurdziel, Szymon Kusior, Krzysztof Falkowski, Krzysztof Jurczak.

Koncert poprzedzony zostanie debatą panelową, której tematem będzie Marian Hemar, polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. 6 kwietnia 2021 r. mija dokładnie 120 lat od urodzin tego wyjątkowego, niezwykle utalentowanego i błyskotliwego człowieka pióra. W debacie wezmą udział:

  • dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
  • Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma

W kwietniu 2021 r. ukaże się również płyta z piosenkami Mariana Hemara w nowych aranżacjach – kolejny autorski projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, będący efektem ogólnopolskiego konkursu muzycznego. Szczegóły wydawnictwa muzycznego zostaną przedstawione w odrębnym komunikacie.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.