Kultura i sztuka

„Byliśmy tacy jak Wy. Opowieści zebrane” premiera spektaklu w MIIWŚ w Gdańsku

25  marca br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miała miejsce premiera spektaklu pt. „Byliśmy tacy jak Wy. Opowieści zebrane”. Spektakl ten zostanie wystawiony w najbliższym czasie jeszcze dwukrotnie: 28 marca o godzinie 10 i 12.30.

Pokaz miał miejsce tradycyjnie w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego na poziomie – 3. Tym razem w roli gospodarza wystąpił Waldemar Szulc, zastępca dyrektora muzeum ds. organizacyjnych. Jemu to przypadł zaszczyt  przywitania publiczności, która zasiadła na widowni.

Waldemar Szulc w roli gospodarza

W spektaklu „Byliśmy tacy jak Wy. Opowieści zebrane” wzięła udział młodzież z trójmiejskich szkół ponadpodstawowych należąca do grupy teatralnej działającej przy Muzeum II Wojny Światowej. Instruktorką grupy, zarazem scenarzystką i reżyserem jest Daria Sudomir. Był to jej debiut reżyserski.

Pod jej kierunkiem młodzi aktorzy od października ub. roku uczestniczyli w warsztatach teatralnych. Jednocześnie brali udział w lekcjach muzealnych, w czasie których pracownicy Muzeum II Wojny Światowej przekazywali im wiedzę o tamtych, jakże trudnych dla naszego narodu, czasach; czasach II wojny światowej i okupacji ziem polskich. Pozwoliło to młodym aktorom lepiej poznać naszą historię, zrozumieć trudną codzienność w czasie okupacji. Ich trud nie poszedł na marne. Doskonale sprostali wyzwaniu: świetnie wcielili się w powierzone im role. Grali z dużym zaangażowaniem, widać było emocje na ich twarzach. Dzięki temu widz nie nudził się, czas upłynął szybko.

Tematem tego przedstawienia było dorastanie młodego pokolenia Polaków w czasie II wojny światowej. Jej wybuch położył kres ich dotąd beztroskiej młodości; przekreślił ich plany na najbliższą przyszłość. Wielu z nich zginęło przedwcześnie w czasie egzekucji lub bombardowania miast. Wielu zostało wywiezionych na roboty do Niemiec. W sklepach zaczęło brakować towarów, okupanci wprowadzili kartki żywnościowe.

Zderzenie z tą nową, okupacyjną rzeczywistością sprawiło, że młodzi ludzie szybko dorośli: zrozumieli, że oni też  – podobnie, jak ich ojcowie – muszą stanąć do walki o niepodległość ojczyzny. Włączyli się więc w ruch oporu, uczestniczyli w akcjach dywersyjnych. 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie młodzi powstańcy masowo chwycili za broń. W  bohaterskiej  walce trwającej sześćdziesiąt dni tysiące z nich straciło życie.

Po zakończonym przedstawieniu aktorom wręczono kwiaty. Następnie oni sami podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w ich przygotowanie do pracy na scenie, zwłaszcza pani reżyser. Były wielkie emocje, popłynęły łzy radości i wzruszenia.

Aktorzy po zakończonym przedstawieniu

Po spektaklu widzowie zostali zaproszeni na poczęstunek: kanapki, kawę i słodycze.

Maria Sadurska

Dodaj opinię lub komentarz.