Nauka

Eksperymenty NASA w trakcie całkowitego zaćmienia Słońca 2024

Całkowite zaćmienie Słońca to okazja do eksperymentów naukowych. Odkrycie helu, potwierdzenie teorii względności Einsteina, wpływ Słońca na górne warstwy ziemskiej atmosfery – wszystko w trakcie tego zjawiska. I pewno dużo więcej. Przy każdym zaćmieniu startują Concordy, balony, latawce, by nad głowami  przeprowadzać badania. Nie inaczej będzie w 2024.

Trasa TSE 2024, Google Maps

NASA ogłosiła pięć projektów, które zamierza zrealizować 8 kwietnia 2024 r.

1. Wykonanie zdjęć zaćmienia z wysokości ok. 15 km nad powierzchnią Ziemi w celu wykrycia nowych szczegółów struktur w środkowej i dolnej koronie. Obserwacje zostaną wykonane za pomocą kamery, która wykonuje zdjęcia w podczerwieni i świetle widzialnym z dużą rozdzielczością i dużą szybkością, mogą również pomóc w badaniu pierścienia pyłowego wokół Słońca i poszukiwaniu asteroid, które mogą krążyć w pobliżu Słońca. Tutaj pomoże samolot badawczy NASA WB-57F.

2. Fotografowanie z powietrza i obserwacje spektroskopowe korony. WB-57F będą również używać kamer i spektrometrów, aby dowiedzieć się więcej o temperaturze i składzie chemicznym korony słonecznej oraz koronalnych wyrzutów masy. Lecąc wzdłuż ścieżki zaćmienia, mają również nadzieję wydłużyć czas przebywania w cieniu Księżyca o ponad dwie minuty. Badania mają dostarczyć informacji na temat struktur w koronie i źródeł wiatru słonecznego.

Samolot badawczy WB-57F, fot. Norah Moran/NASA

3. „Strefa słuchania” dla krótkofalowców. W górnym obszarze naszej atmosfery – w jonosferze – energia słoneczna wybija elektrony z atomów, czyniąc sferę naładowaną elektrycznie lub „zjonizowaną”. Jonosfera pomaga w komunikacji radiowej w pokonywaniu dużych odległości, na przykład wśród radioamatorów. Jednak gdy Księżyc blokuje Słońce podczas zaćmienia, stan jonosfery może się radykalnie zmienić, wpływając na tę komunikację. Dlatego do eksperymentu zaproszono krótkofalowców, którzy spróbują nawiązać jak najwięcej łączności radiowych. Radiooperatorzy będą rejestrować, jak silne są ich sygnały. To badanie już przeprowadzano i wykryto zmiany w przemieszczaniu się fal radiowych w czasie zaćmienia.

4. Wpływ promieniowania słonecznego na górne warstwy atmosfery ziemskiej. Cień Księżyca będzie przechodził przez obszary wyposażone w trzy radary SuperDARN. Będą one badać zmiany w warstwach jonosfery.

5. Zwiększenie ostrości magnetycznych „gorących punktów” Słońca. Będzie to badanie magnetycznych obszarów Słońca w momencie przejścia nad nimi Księżyca, które tworzą się nad plamami słonecznymi. Stopniowe przejście Księżyca przez Słońce blokuje różne części aktywnego obszaru w różnym czasie, umożliwiając naukowcom rozróżnienie sygnałów świetlnych pochodzących z różnych części. Do tego posłuży radioteleskop Goldstone Apple Valley.

Przykładowe czasy występowania TSE

Naukowcy ciągle szukają hipotetycznej rodziny asteroid zwanych wulkanoidami (między Słońcem a Merkurym), które mogą być pozostałością po powstaniu Układu Słonecznego. Ich odkrycie może zmienić naszą wiedzę na temat formowania się planet.

Sama NASA jako NASA będzie wizualnie obserwować zaćmienie w Waco w Teksasie. TSE będzie widoczne w 12 stanach USA, a faza częściowa w 49. Jest częścią Wielkiego Roku Heliofizyki NASA (albo odwrotnie – Wielki Rok wpisał się w TSE). Będzie dużo znaczków i kopert okolicznościowych.

Jeśli ktoś myśli uczestniczyć w tym zjawisku, to czas kupić bilet lotniczy i poszukać miejscówki. Łowcy zaćmień już odliczają. Do zaćmienia zostało 236 dni.

Anna Pisarska

źródło: NASA

Nasze artykuły o całkowitych zaćmieniach:

Dodaj opinię lub komentarz.