W sobotę 11 listopada br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało obchody 105. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Muzeum zostało otwarte o godzinie 10. Chętni mogli zwiedzać wystawę główną oraz wystawy czasowe, a także wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych specjalnie z okazji Święta Niepodległości.

Armata polowa wz. 1902. Obok stoi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Grzegorz Berendt

Tego dnia wolontariusze rozdawali przybyłym do muzeum biało – czerwone flagi, kotyliony i przypinki. Na placu przed gmachem Muzeum można było zobaczyć dwa zabytkowe samochody, pochodzące ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej: Dodge WC-52 (wielozadaniowy lekki samochód ciężarowy) i jeep Willys MB ¼ t 4 × 4 (samochód osobowo – terenowy z napędem na cztery koła).

Oba pojazdy zostały wyprodukowane w USA w pierwszej połowie lat 40 – tych XX w. Wykorzystywane były przez armię amerykańską, stanowiły także wyposażenie armii alianckich, np. Wielkiej Brytanii, Polski (PSZ), ZSRR. Chętni mogli obejrzeć taki samochód od wewnątrz, a nawet do niego wsiąść i pozować do zdjęcia.

Samochody Dodge WC-52 i Willys MB

Tego dnia została zaprezentowana również armata polową wz. 1902 kalibru 76,2 mm wyprodukowana w 1917 r. w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu, w 1918 r. będąca na wyposażeniu fińskich sił zbrojnych. Urządzenia takie wykorzystywane były również przez Wojsko Polskie, m. in. jedna z takich armat w dwudziestoleciu międzywojennym znajdowała się na stanie Wojskowej Strażnicy Tranzytowej na Westerplatte.

W ramach obchodów Święta Niepodległości zostały zorganizowane warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi oraz spacery muzealne z edukatorami po wybranych częściach wystawy głównej. Aby wziąć w nich udział, należało wcześniej wypełnić formularz zgłoszeniowy.

W sali kinowej odbyły się pokazy dwóch filmów: o godz. 16. 30 – komedii obyczajowej „Święto ognia” w reż. Kingi Dębskiej (filmu nagrodzonego na 48. FFF w Gdyni), a o godz. 18.30 – znakomitej animacji malarskiej „Chłopi”, opartej na słynnej powieści Władysława Reymonta.

O godz. 18 miało miejsce zakończenie IV edycji konkursu ProBono Poloniae im. Dawida Krupeja. Uroczysta gala, w czasie której zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody, odbyła się w Sali Konferencyjnej im. Jana Olszewskiego na poziomie – 3 w gmachu muzeum.

Konkurs ten był skierowany do organizacji pozarządowych, chórów i zespołów muzycznych, a jego przedmiotem było wskazanie i udokumentowanie jakiegoś wydarzenia artystycznego (np. koncertu albo spektaklu), które zostało zorganizowane w okresie od 1 I 2019 r. do 31 VIII 2020 r. Dotyczyło to wydarzeń promujących polską kulturę zarówno w naszym kraju, jak i za granicą, mających wydźwięk historyczny albo patriotyczny; w tym promujących historię Polski z okresu II wojny światowej.

Zwieńczeniem gali był koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, w czasie którego zespół ten zaprezentował swoje utwory z płyty zatytułowanej „Płyń Wisełko”, wydanej z okazji 100 – ej rocznicy odzyskania Niepodległości.

Obecnie Warszawską Orkiestrę Sentymentalną tworzą: Gabriela Mościcka, Lena Nowak, Kazimierz Nitkiewicz, Łukasz Owczynnikow, Krzysztof Baranowski, Jakub Fedak (wibrafon) i Mateusz Kowalski (instrumenty perkusyjne). W swoich utworach muzycy ci świadomie czerpią inspirację z piosenek i pieśni pochodzących z repertuaru słynnych polskich artystów dwudziestolecia międzywojennego, jak np.: Adam Aston, Wiera Gran czy Mieczysław Fogg. Prezentują walce, tanga, polki, rumby i slow – foxy.

Wstęp był odpłatny. Obowiązywały bilety w cenie 50 zł (bilet normalny) i 30 zł (bilet ulgowy).

Fragment wystawy prac Mirosława Antoniewicza „Postpamięć”

Dodatkowo tego wieczoru w budynku muzeum na poziomie – 2 została zaprezentowana wystawa prac malarskich Mirosława Antoniewicza, zatytułowana „Postpamięć” – jednego z laureatów II edycji konkursu Pro Bono Poloniae. Artysta w swych dziełach podjął temat losów kobiet po II wojnie światowej.

Maria Sadurska

Dodaj opinię lub komentarz.