W niedzielę 19 XI br. o godz. 16 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się recital fortepianowy Mikołaja Sikały.
Występ Mikołaja Sikały otwiera cykl koncertów pt. „Muzyczne popołudnie w Muzeum”, które odbywać się będą w ramach projektu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku realizowanego wraz z gdańską Akademią Muzyczną. Patronat medialny nad Wydarzeniem objęły: TVP 3 Gdańsk i „Dziennik Bałtycki”. Wstęp na koncert był bezpłatny.
Mikołaj Sikała jest absolwentem klasy fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku – Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Następnie studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry oraz w klasie kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej – Kołodziej i mgr Bożeny Szull -Talar. Zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie ukończył z wyróżnieniem. Naukę kontynuował na studiach doktoranckich w swojej Alma Mater, w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej.
Występował zarówno w Polsce, jak i za granicą – jako solista, a także jako kameralista, np. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim. Mimo młodego wieku jest laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.
Mikołaj Sikała jest również cenionym kompozytorem. W ub. roku przyznano mu stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na stworzenie pięcioczęściowej Suity nadmorskiej na fortepian solo. Za nagranie tego utworu wyróżniono go Pomorską Nagrodą Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna. Otrzymał również Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2023 na realizację projektu PARTY na cztery ręce.
W niedzielne popołudnie usłyszeliśmy następujące utwory:
1. Ludwig van Beethoven – Sonata D-dur „Pastoralna”op. 28
- I. Allegro
- II. Andante
- III. Scherzo. Allegro vivace
- IV. Rondo. Allegro ma non troppo
2. Claude Debussy – Preludia t. II
- VI. „Général Lavine – eccentric” („Generał Lavine – ekscentryk”)
- VIII. „Ondine” („Rusałka”)
- XII. „Feux d’artifice” („Sztuczne ognie”)
3. Fryderyk Chopin – Ballada g-moll op. 23
4. Maurice Ravel – „Miroirs” („Zwierciadła”)
- I. „Noctuelles” („Ćmy”)
- III. „Une barque sur l’océan” („Barka na oceanie”)
- IV. „Alborada del gracioso” („Poranna pieśń błazna”)