Rozmaitości

Co najchętniej się czytało w 2023 roku?

Oczywiście, na naszym portalu. Które artykuły najbardziej  przyciągnęły Waszą uwagę?

Należy mieć na względzie, że były one udostępniane w mediach społecznościowych w tym roku tylko raz. Niektóre w ogóle, bo zostały napisane w latach wcześniejszych. Jednak ich tematyka musi wydawać się interesująca, skoro są znajdywane w czeluściach internetu. Jestem również przekonana, że wiele starych artykułów mogłoby uzyskać podobną popularność, jednak w dacie publikacji nasz portal odwiedzało mniej osób. Nie jest to więc zestawienie wyłącznie nowych artykułów.

I tak w 2023 najbardziej popularne były (pierwsza dziesiątka od tyłu):

Numer 10  Krzysztof Kolumb i ludobójstwo Indian

Tak właśnie, przed ponad pięciuset laty, rozpoczęła się historia odkrycia Ameryki, czyli europejskiej inwazji na ziemię zamieszkałą przez spokojnych, wolnych i pokojowych Indian. Wydarzenie to jest przedstawiane w dzisiejszej popkulturze, w wielu książkach oraz filmach, jako wielka, bohaterska przygoda dzielnych żeglarzy ze starego kontynentu. Niewiele jest tam miejsca poświęconego barbarzyńskiemu rozlewowi krwi niewinnych Arawaków. Nie ma okrutnego podboju, zniewolenia, śmierci bezbronnych kobiet i dzieci. Nie ma niewolniczej pracy i gwałtów. Jest tylko dzielny odkrywca Ameryki – Krzysztof Kolumb, który najechał Nowy Świat dla dobra Europy, dla dobra ludzkości.

Krzysztof Kolumb przed królową Izabelą I Kastylijską. Obraz autorstwa Emanuela Gottlieba Leutze z 1843 r.

Numer 9  Sąd Okręgowy uzdrowił mojego syna ze schizofrenii – wywiad

16 marca 2023 Sąd Okręgowy w Gdańsku nie skorzystał z nadzwyczajnego złagodzenia kary i skazał Stefana W., zabójcę Pawła Adamowicza, na dożywocie z możliwością o staranie się o warunkowe zwolnienie po 40 latach, pozbawił go także praw publicznych na 10 lat i zasądził 10 000 zł odszkodowania dla pokrzywdzonego konferansjera. Siedzę z mamą Stefana, Jolantą. Po wyjściu z sali rozpraw niektóre media chciały zrobić przedstawienie w błysku fleszów i przed kamerami. Show must go on, chciałoby się rzec. Teraz jest spokój i możemy rozmawiać.

Numer 8   Rita Gorgonowa – morderczyni czy ofiara?

„Sprawa Gorgonowej” przykuła uwagę większości obywateli w międzywojennej Polsce. Zbrodnia w Brzuchowicach, dokonana w 1931 roku, wstrząsnęła wszystkimi, a opinia publiczna wydała swój wyrok szybciej niż sąd. Ritę Gorgonową oskarżono o zamordowanie 17-letniej Elżbiety (Lusi) Zarembianki, córki swojego kochanka, lwowskiego architekta Henryka Zaremby. Kobieta została skazana na karę śmierci, zamienioną drugim wyrokiem na 8 lat. Polskie gazety okrzyknęły te wydarzenia mianem „najgłośniejszego procesu sądowego II Rzeczypospolitej”.

Rita ze swoją córką Ewą ("Kropelką") w więziennej celi.
Rita ze swoją córką Ewą („Kropelką”) w więziennej celi.

Numer 7   Spowiedź Nikosia – ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii

Śmiało wchodził w szemrane i legalne biznesy, otwierał kluby, przyjaźnił się z aktorami i grał w filmie. Czyjaś tajemnicza ręka rozpościerała parasol ochronny nad machinacjami Nikosia. Siedem osób z otoczenia gangstera odeszło z tego świata w tajemniczych okolicznościach.

Numer 6   Maxim w Gdyni – jak dzisiaj w środku wygląda?

– Panie, co to był za lokal – wspomina długoletni mieszkaniec Orłowa. – Pod wejście ciągle podjeżdżały luksusowe limuzyny. Wysiadały piękne panie w futrach, witali je w drzwiach odpicowani kelnerzy. Do „Maxima” wejść mógł niemal każdy, ochrona problemów nie robiła, jednak dla zwykłego zjadacza chleba taka wizyta była bezsensowna. Przecież nie stać go było nawet na wodę mineralną.

U „Maxima” w Gdyni…

Numer 5   Jak umierał Ludwik XVII? Umęczone dzieciństwo króla Francji

Dałam taki tytuł, ponieważ w całym 10-letnim życiu małego Ludwika nic innego nie zaszło. Rewolucja zastała go w wieku 4 lat, spędził w więzieniach 6 lat, ostatnie 2 lata to powolny proces umierania w przeraźliwej samotności – zgodnie z wytycznymi Robespierra „Nie zabijać. Nie truć. Jednak pozbyć się go.” Dziecko umierało jako król Francji.

Ludwik w wieku 8 lat w Temple, 1793 r. , Joseph Marie Vien mł., Muzeum Carnavalet

Numer 4   Systembolaget czyli dlaczego w Szwecji nie opłaca się być pijakiem

Przysłowiowy, milowy krok w walce z pijaństwem Szwecja dała na początku XX wieku, kiedy to niejaki Ivan Bratt stworzył specjalny system do walki z nadmiernym piciem alkoholu. System ten polegał na tym, że wprowadzono książeczki na alkohol. Taki odpowiednik naszych, polskich kartek żywnościowych z czasów PRL. Książeczkę otrzymywali zarówno mężczyźni jak i kobiety, z tym że kobiety musiały być niezamężne.

Numer 3    25 lat City Forum – historia i powolny upadek

City Forum, znajdujące się naprzeciwko Dworca Głównego na Podwalu Grodzkim, jest jednym z najbardziej opustoszałych miejsc handlowych w Gdańsku. Niemniej jednak 25 marca 2023 roku świętowało swoje 25. urodziny. Pasaż zyskał sławę z powodu nielegalnego garażu, upadłości właściciela, długów oraz kilkunastoletniej walki o pieniądze. Pomimo tego że został nielegalnie zajęty tunel, City Forum nadal stanowi źródło wielu emocji.

Numer 2   Skandaliczna piosenka Wehrmachtu podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku video

Podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, organizowanego przez miasto Gdańsk i samorząd Województwa Pomorskiego, doszło do wywołującego oburzenie kontrowersyjnego „występu”. Wykonano utwór o nazwie „Heili, Hailo, Heila”, który w Polsce kojarzy się jednoznacznie i jest związany z okupacją niemiecką oraz zbrodniami wojennymi Wehrmachtu na polskich ziemiach.

Numer 1    Średniowiecze – chłopiec do bicia    – materiał grudniowy!

Średniowiecze nie miało problemu z kulistością Ziemi. Miało problem z… równikiem. Nie mogło sobie wyobrazić, co jest „pod spodem”. Skoro im bliżej równika, tym cieplej, więc wyobrażano sobie, że w połowie Ziemi musi być niesamowicie gorąco i to tak, że nie można tam żyć ani się przedostać niżej. Był to zresztą pogląd przyjęty od Cycerona, czyli od starożytnych. Zastanawiano się, czy są ludzie na drugiej półkuli, ale jak mogli być, skoro zostali stworzeni „u góry”, a na równiku jest taki upał, że przejść nie można? Powiem więcej: św. Tomasz z Akwinu pisał, że system Wszechświata z Ziemią w środku nie jest jedynym możliwym.

Miniatura z XIII w, Bóg stwarzający. Taki Bóg nie mieści się w naszych wyobrażeniach, dlatego stopa wystaje mu za ramę.

Chyba po raz pierwszy w naszych dziejach  treści historyczne przebiły się do pierwszej dziesiątki, choć są publikowane w zdecydowanej większości. Nie dotyczą one jednak stricte Gdańska, oprócz oczywiście działalności Nikosia i City Forum, czyli obiektu dosyć współczesnego.  Jest to jakaś wskazówka dla nas, choć autorzy mają dowolność w wyborze tematów. Mnie jednak coraz bardziej kusi przyjrzenie się postaci Marii Antoniny, a przynajmniej poruszyć jeszcze jeden wątek z historii Rewolucji Francuskiej.

Najchętniej czytane artykuły w 2023 r.

Które artykuły cieszą się największą popularnością od 1 kwietnia 2015 r., czyli od początku istnienia portalu? Tu zmienia się niewiele w stosunku do roku poprzedniego. Z zestawienia wynika, że powinniśmy zajmować się tematyką sensacyjną. Wywiad rządzi – trzy artykuły to wywiady. Siedem związanych jest z  gangsterką. Najbliższy artykuł historyczny to miejsce 14 i Rita Gorgonowa.

Oto TOP10 naszych wszechczasów:

  1. Spowiedź Nikosia – ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii
  2. U Maxima w Gdyni
  3. Samochody polskiej mafii
  4. Maxim w Gdyni – jak dzisiaj w środku wygląda?
  5. Systembolaget czyli dlaczego w Szwecji nie opłaca się być pijakiem
  6. O tym, jak parkują dwie panie Dulkiewicz
  7. Jarosław Pieczonka ps. „Miami”: To był plan A, ale trzeba mieć plan B.
  8. Mafia to nie tylko Pruszków. „Oczko” – “król” siłą narzucony
  9. Jarosław Pieczonka ps. „Miami”: Działania służb specjalnych to gra w szachy.
  10. Dziewczynka z tutką i anioły – nie licząc misia
Najbardziej popularne artykuły od 1 kwietnia 2015 r.

Wszystkich artykułów od 1 kwietnia 2015 opublikowaliśmy 3355.  32  na miesiąc. Za wszystkie  serdecznie dziękuję ich autorom, a Państwa zapraszam do lektury.

Anna Pisarska

redaktor naczelny

Dodaj opinię lub komentarz.