Willa Herbstów powstała przy Kościuszki 29 w 1896 roku. Edward Herbst był filantropem, działaczem społecznym, a przede wszystkim jednym z najbogatszych łódzkich fabrykantów. Od 1885 roku spędzał w Sopocie letnie wakacje razem z żoną Matyldą i dziećmi, postanowił więc kupić parcelę i wybudować tu dom.

willa Herbstów - lata przedwojenne

Willę zaprojektował Wilhelm Lippke i była ona kilkakrotnie zmieniana. Ostatecznie przybrała formę willi neorenesansowej. Niestety, pod koniec wojny uległa zniszczeniu i odbudowano ją w latach 50.  trochę  w zmienionej formie.

Willa była przestronna i ładnie urządzona. Nawiązywała do łódzkiej rezydencji Herbstów w Księżym Młynie. Przestronny hol wyłożony boazerią miał szklany sufit, czerwone skórzane meble i kominek z ceramicznych kafli z Delft. Kuchnia była w piwnicy i była wyposażona zarówno w piec węglowy, jak i kuchenkę gazową. Na parterze była jadalnia ze stołem i 18 krzesłami, kredensem, bufetem, kominkiem i 5 żyrandolami. Oprócz jadalni na parterze były: salon, pokój dla pań, gabinet męski i garderoba. Na piętrze sypialnie. Pod koniec lat 20. zamontowano windę.

willa Herbstów

Całość posiadłości to 2 i pół hektara. Oprócz willi były tu również stajnie, dom gościnny, domek do zabaw dla dzieci, kompleks szklarni, który miał własny system grzewczy. Wszystko zanurzone w wąwozie z potokiem i ogrodzie z grotami.

willa Herbstów

Edward zmarł w 1921 roku i pochowano go na cmentarzu komunalnym w Sopocie. Matylda mieszkała tu do swojej śmierci w 1939. Rok później dzieci sprzedały całą posesję Rzeszy Niemieckiej za 422 500 marek. Willa przeszła pod zarząd armii niemieckiej i  rezydował w niej Wilhelm Keitel, feldmarszałek, który podpisał 8 maja 1945 akt kapitulacji Niemiec.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.