Jednym z punktów programu wpisującym się w obchody upamiętnienia 76 rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku były zajęcia edukacyjne skierowane głównie do przedstawicieli najmłodszego pokolenia. Odbywały się one w godzinach popołudniowych na placu przed gmachem muzeum.

Pracownicy muzeum na specjalnie przygotowanym stoisku prezentowali fragmenty umundurowania oraz broń, jaką posługiwali się powstańcy w 1944 r.

Ponadto mogliśmy poznać mundurowanie żołnierzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego oraz historię tej formacji wojskowej.
Brygada ta została sformowana w październiku 1941 r. w Wielkiej Brytanii. W założeniu miała wziąć udział w działaniach zbrojnych prowadzonych na terenie naszego kraju. Była do tego przygotowywana przez Komendę Główną Armii Krajowej oraz przez Sztab Naczelnego Wodza w Londynie.

Żołnierze z brygady liczyli w szczególności na udział w planowanym powstaniu zbrojnym w Warszawie. Sprzeciwili się temu Brytyjczycy, którzy w 1944 r. przejęli dowodzenie Brygadą. Mimo starań gen. Sosabowskiego i gen. T. „Bora” Komorowskiego Brytyjczycy nie wyrazili zgody na zrzucenie Brygady do Polski, by jej żołnierze mogli wesprzeć walczących powstańców w Warszawie. W odpowiedzi żołnierze gen. Sosabowskiego zorganizowali bunt, który zakończył ich dowódca, łagodząc wzburzone nastroje. Ostatecznie Brygada została skierowana do walk w ramach operacji „Market Garden”, czyli wzięła udział w działaniach powietrznych w czasie bitwie o Arnhem.

Dodatkowym zadaniem, do którego pracownicy muzeum zachęcali najmłodszych,  było rozwiązywanie krzyżówki, której hasła wiązały się ściśle z tematyką Powstania Warszawskiego oraz II wojną światową.

Maria Sadurska

2 thoughts on “Zajęcia edukacyjne dla dzieci w MIIWŚ

  • 1 SBS nie mogła powstać w październiku 1944 skoro brała udział w Operacji Market Garden we wrześniu 1944 roku. Można uznać rok 1941 za rok utworzenia Pierwszej Brygady Spadochronowej pod dowództwem Sosabowskiego. Proszę popraw datę w opisie :).

    Odpowiedz
  • Rzeczywiście jednostka ta została sformowana w październiku 1944 r. Dziękuję za wskazanie pomyłki, poprawiłam błędną datę. Maria Sadurska

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.