Dwór Olszynka

Zespół Dworsko – Parkowy Olszynka zbudowany w latach: 1790-1802 we wsi Mała Olszynka (niem. Klein Walddorf), która w sierpniu 1933 roku została włączona w granice administracyjne Gdańska. Dwór wpisano do rejestru zabytków w dniu 15 października 1973 roku, poz. nr 646. Od jesieni 2013 roku gospodarzem zabytku jest Centrum Chrześcijańskie NOWE ŻYCIE.

Dwór Olszyński w minionym roku posłużył za temat pracy dyplomowej. Pani Karolina Golińska, dzisiaj już absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zwróciła się do nas z prośbą o zgodę na jej eksperymenty projektowe w naszym dworze. Pokazaliśmy jej jego wnętrza i opowiedzieliśmy o naszych planach zagospodarowania dworu. Tak powstała praca dyplomowa oceniona na piątkę. Oto jej opis pracy:

„Projekt zakłada powstanie przestrzeni dla zboru zielonoświątkowców oraz stworzenie prywatnego mieszkania dla pastora oraz jego rodziny. Dwór utrzymany został w stylu klasycznym. Świadczy o tym między innymi drewniana sztukateria ganku oraz fresk na klatce schodowej.
Cały parter oraz lewa część wyższych kondygnacji przeznaczona jest do ogólnego użytku. Natomiast prawa część piętra i poddasza przeznaczona została dla pastora i jego rodziny. Utworzone wnętrze możemy podzielić na część ogólnodostępną i prywatną.

Dwór Olszynka - korytarz projekt

Strefa wejściowa z widoczną za oknami werandą

W przestrzeni ogólnodostępnej mieści się strefa wejściowa, w której będzie gromadziła się największa ilość osób. Duża, otwarta przestrzeń uzdatnia komunikację. Z tego miejsca użytkownicy dworku głównie będą się rozchodzić na lewo do wspólnej kuchni lub na prawo do sali koncertowej. W projekcie uwzględniono przestrzeń służącą ekspozycji informacji na temat Dziedzictwa Kulturowego i Duchowego Menonitów. Strefę wejściową zaprojektowano tak, aby wchodząc do dworku można było poczuć przestrzeń ogrodu. Poprzez zastosowanie większych otworów w południowych oknach ganek stał się bardziej dostępny i zintegrowany z wnętrzem jednocześnie wprowadzając naturę do wewnątrz.

Dwór Olszynka - kuchnia projekt

Kuchnia znajdująca się na parterze służy do wspólnego przygotowywania posiłków, które są stałym elementem spotkać liturgicznych. Z holu można dostać się do sali muzycznej przeznaczonej do wspólnych śpiewów, koncertów i przedstawień. Sekretariat, kancelaria i poczekalnia znajdują się na piętrze. Pokój edukacyjny znajdujący się na piętrze jest miejscem, gdzie odbywać się będą regularne spotkania dla dzieci. Na poddaszu znajdują się 2 pokoje gościnne z wspólnymi łazienkami i aneksem kuchennym.

Dwór Olszynka - mieszkanie projekt

Część prywatna mieści się na piętrze, gdzie zaprojektowano mieszkanie pastora. Jest ono dwupoziomowe. Na dole znajduję się duża otwarta przestrzeń z salonem i kominkiem, kuchnią i jadalnią. Klatka schodowa prowadzi do sypialni, pokoju dziecka oraz wspólnej łazienki na poddaszu.
Spokój i harmonię wnętrz uzyskano poprzez zastosowanie stonowanych barw, w podobnej tonacji, dzięki czemu przestrzeń sprzyja relaksowi, medytacji i modlitwie. Zgodność życia z naturą mieszkańców podkreślono naturalnymi materiałami – kamienną posadzką w kolorze piasku i drewnianymi meblami. Subtelna gra pomiędzy fakturami delikatnie urozmaica przestrzeń. Zachowany fresk, który znajduję się na klatce schodowej wpasowuję się w kolorystykę wnętrza dworku. Istotne w tej przestrzeni było zachowanie odpowiednich proporcji, kształtów, materiałów i ich wzajemnego oddziaływania na siebie. Odpowiednio umieszczone światło w takim wnętrzu odgrywa zasadniczą role, ponieważ podkreśla wyżej wymienione cechy. Światło jest również symbolem Ducha Świętego, który jest tak bardzo istotny w wierze zielonoświątkowców. Dzięki umiejscowieniu taśm ledowych w niewidocznych dla oka miejscach widać jedynie poświatę, a nie jego źródło. Poprzez zastosowanie tego oświetlenia wraz z możliwością regulowania temperatury barwowej i intensywności oświetlenia można dowolnie kształtować nastrój, który chcemy wydobyć z pomieszczeń. Projekt powstał z poszanowania wiary oraz wartości użytkujących i zamieszkujących dwór zielonoświątkowców.”

Cieszymy się, że nasz dwór okazał się użyteczny także pod tym względem. Wprawdzie tylko niektóre pomysły pani Karoliny mogą być dla nas pomocne w planowanym remoncie wnętrz dworu, ale dobrze jest poznać artystyczną wizję jego zagospodarowania.

Marian Biernacki, pastor Centrum Chrześcijańskiego NOWE ŻYCIE w Gdańsku

artykuł ukazał się 19 kwietnia 2019 r. na blogu Dwór Olszynka; jest tam również kontakt do p. Golińskiej

Od redakcji: Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z naszej wizyty w Dworze Olszynka 4,5 roku temu. O tego czasu trochę się zmieniło. Zdjęcie na samej górze artykułu również jest z tego okresu.

One thought on “Dwór Olszyński tematem pracy dyplomowej

  • Szkoda, że kolejni włodarze miasta zaniedbali zupełnie tę część miasta. Zabytkowa stajnie przy dworu zapadała się rok po roku i nikt nie zrobił dosłownie nic. Gdańsk to nie tylko Długi Targ. Czasem warto o tym pamiętać.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.