Kolejna dobra informacja w czasach zarazy.

Czas pandemii jest swoistym rentgenem postaw i zachowań społecznych. W trudnych chwilach krystalizują się charaktery, pojawiają nowi bohaterowie i czarne charaktery. Biznesmeni, sportowcy, firmy przeznaczają znaczne kwoty na walkę z koronawirusem. Dlatego tak cieszy inicjatywa „Gazety Wyborczej”.

– Trochę mi niezręcznie o tym mówić, staraliśmy się utrzymać to w tajemnicy, ale skoro informacja „wyciekła”, nie ma już co ukrywać. Tak, „Gazeta Wyborcza” postanowiła przeznaczyć dochód z reklam z marca, kwietnia i maja na fundusz, z którego będziemy wspierać artystów pozainstytucjonalnych, tzw. freelancerów, ambitne ngosy i media obywatelskie. Może środki nie będą tak wielkie jak oszczędności w Juventusie Turyn (piłkarze zrezygnowali z 90 mln euro – przyp. Red.), ale powinna być to godna kwota. Tym bardziej że mamy entuzjastyczny odzew od naszych stałych reklamodawców, którzy chcą się reklamować w tym czasie… drożej – zakomunikował Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny trójmiejskiej „Wyborczej”.

Te wyjątkowo szlachetne donacje, wyjątkowo, bo skierowane do grup „niepopularnych”, to nie wszystko.

– Trójmiejska „Wyborcza” poszła dalej, wszak mieścimy się w Gdańsku – mieście solidarności i wolności. Dziennikarze postanowili przeznaczyć 10% swoich comiesięcznych wynagrodzeń na specjalny fundusz dla dziennikarzy mediów obywatelskich. To wyraz uznania dla pracy tych niezwykłych społeczników, którzy są dla nas wzorem etosu dziennikarskiego.

Mamy świadomość, że zaszliśmy za daleko, że gdzieś w pogoni za słupkami klikalności zaczęliśmy gubić sens naszego bardzo ważnego zawodu. Pandemia uzmysłowiła nam, że tak dalej nie da się, musimy być obiektywni, stawać po stronie prawdy, a nie racji politycznej. Przed nami długa droga, ale najważniejsze, że rozpoczęliśmy marsz – zakończył nieco wzruszony Kubicki.

Informacje o funduszu, zasady korzystania, regulamin i pozostałe niezbędne informacje w wydaniu wielkanocnym „Gazety Wyborczej”.

Piotr Wyszomirski, Gazeta Świętojańska

One thought on “Gazeta Wyborcza wspiera wolne media

  • W dobie kryzysu zawsze z GW można zrobić papier toaletowy …

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.