20 października 1962 otwarto ostatnie zbudowane w Gdańsku od podstaw kino państwowe. Działało na Oruni przy ul. Jedności Robotniczej 115 (obecnie miejsce stacji paliwowej przy Trakcie św. Wojciecha) pod nazwą Kosmos. Teoretycznie bryłę budynku jest w stanie rozpoznać każdy, kto tam bywał.

Niekoniecznie wiemy, że kina w latach 60. powstawały niczym „szkoły tysiąclecia”. Budynki realizowano według jednego z kilku standardowych projektów i stawiane były z prefabrykowanych fragmentów ścian i stropów. Tym oto sposobem szukając w googlach bryły oruńskiego Kosmosu, jesteśmy narażeni na pomyłkę. Identyczny obiekt i na dodatek o takiej samej nazwie powstał w Kaliszu. Podobny budynek powstał w Myśliborzu, Zambrowie czy w Puławach. W większości podzieliły one los naszego kina i zostały wyburzone. Gdański Kosmos oferował 440 miejsc. Budynek rozebrano w 1998 roku. Warto jeszcze dodać, że ze względu na wielkość i standard przydzielano kinom kategorie. Pierwszą kategorię stanowiły kina tzw. premierowe, w których wyświetlano zgodnie z nazwą najnowsze filmy. Najliczniejszą grupę tworzyły kina drugiej kategorii, jak Kosmos, w których można było obejrzeć te same filmy, które schodziły z ekranu. Wiązało się to naturalnie z niższą ceną biletów. Kina III i IV kategorii prezentowały zniszczoną już kopię, najczęściej były to placówki młodzieżowe czy kina działające przy zakładach pracy.

Kino Kosmos Kalisz zamknięte w 1994 roku, z widownią na 360 miejsc. Pierwszym filmem w nim wyświetlonym był „Samson” mistrza Wajdy.

Kino Kosmos Zambrów wyburzone w 2008 roku, przez ostatnie lata nazywane Kinem Polonez.

Kino Słońce Myślibórz zostało wyburzone w 2002 roku.

Kino Sybilla Puławy

Ryszard Kopittke

zdjęcia: domena publiczna

One thought on “Kino Kosmos: Gdańsk, Kalisz, Zambrów

  • W piwnicach kina Kosmos był schron przeciw atomowy z pełnym wyposażeniem jeszcze w latach 90-tych. Obiekt zarządzany przez Obronę Cywilną (OC).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *