Jakiś czas temu postanowiliśmy przejść się do Forum Gdańsk. Tunelem. Tunelem nieoddanym do użytku, a więc takim, który powinien być zamknięty na cztery spusty. Ludzie jednak chodzą. Idąc tą drogą dokonaliśmy swoistego „odbioru technicznego” przejścia Okopowa-peron SKM Śródmieście-Forum.  Tak, wiemy, usterki będą naprawione, jednak czy Sanepid nie ma nic do powiedzenia, jeśli tunelem przechodzą ludzie?

Tunel prowadzący do przystanku SKM Śródmieście w okolicy ulicy Toruńskiej, Okopowej i Urzędu Marszałkowskiego, został zbudowany przez dewelopera budującego Forum Gdańsk.  Ustawienie wejść do tunelu fundnęło nam  dodatkowe ścieżki w przechodnim skwerku koło kościoła Św. Trójcy. No, bo kto by szedł wytyczoną ścieżką, skoro wychodzi ona w połowie drogi między wejściami?  Zestawienie tunelu z neogotycką kamienicą Pod Psem urzekło nas bardzo.  To jest dopiero szacunek dla przeszłości i rozwój miasta.

Tunel powitał nas śmieciami. Więcej tu śmieci niż ludzi.

Kto i kiedy posprząta tunel w centrum Gdańska
Kto i kiedy posprząta tunel w centrum Gdańska

Wiosną tego roku udostępniono tunel mieszkańcom (piszemy na razie o części Okopowa-SKM). Pomimo że obiekt nie został odebrany, to jest użytkowany! Pomijając jego niechlujne wykonanie (gorsze niż obiektów otwartych w latach 60 i 70 ubiegłego wieku), w tunelu tym od jego “otwarcia” nie sprzątano. Formalnym zarządcą tunelu jest Forum Gdańsk i według zastępcy prezydenta Gdańska, Wiesława Bielawskiego będzie tak, dopóki tunel nie przejdzie wszystkich odbiorów technicznych i właścicielskich z udziałem SKM. Podobno techniczne odbiory trwają, natomiast właścicielskie mają rozpocząć się pod koniec września.

Co ciekawe, przed zakończeniem odbiorów właściciel Forum Gdańsk nie musiał udostępniać tego tunelu. Jednak zrobił to, pewnie nie dlatego, że zlitował się nad mieszkańcami, ale po to, aby zwiększyć swoje zyski i ułatwić dostęp do galerii handlowej. Tymczasem, gdy instytucje prowadzą spór o sprzątanie, tunel zaśmiecany jest coraz bardziej, nie tylko butelkami i śmieciami, ale też ludzkimi odchodami. Smaczkiem w  sporze, kto ma sprzątać,  jest to, że udziałowcem SKM Trójmiasto i Forum Gdańsk jest Gmina Miasta Gdańska. 

Patrzeć też trzeba nie tylko pod nogi, ale również do góry, co dzieje się nad głową.

strop w tunelu prawie wisi nad głową

A tu najpiękniejsze miejsce w tunelu – Bastion Kot, potraktowany jako spiżarka i toaleta. To się nazywa szacunek dla historii i budowniczych miasta!

To była pierwsza część tunelu. Po przejściu peronu SKM wchodzimy do drugiej części, bezpośrednio przed Forum Gdańsk. Tutaj nie znamy stosunków własnościowych oraz kto i za co odpowiada, ale całkiem możliwe, że wygląda to podobnie.  Od razu na początku kupa i to nie jedna.

Mamy wrażenie, że cały tunel jest zasikany. Ale za to toalety z klimą.

Może to jednak tylko normalne zacieki? W końcu świeżo eksperymentalnie  oddany tunel ma prawo przeciekać.

Wychodzimy! Na końcu tylko jakieś wystające rury i coś tam popękało, ale to już drobiazg.

Tunel Forum Gdańsk

Grunt, że miasto się rozwija i jest miastem wolności i solidarności.

PS
Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk w dniu jutrzejszym zapowiedziało wielkie sprzątanie tunelu. Każdy może się przyłączyć. 

Gdańsk Strefa Prestiżu


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

2 thoughts on “Kto i kiedy posprząta tunel w centrum Gdańska

  • No, na miarę XXI wieku!!!!

    Odpowiedz
  • Gdy się myśli o spacerze do Biedronki po „krówkę”, to nie ma czasu na takie pierdoły. Czepiacie się i nic więcej, Dulczessa ma większe problemy niż jakiś tam tunel.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.