Od kilku dni na wieży przedwojennego schroniska imienia Pawła Beneke na Biskupiej Górze trwają prace przy rekonstrukcji zegara wieżowego. Przypomnijmy, odbudowa zegara została zainicjowana przez Fundację Gdańską, która zorganizowała zbiórkę funduszy na rekonstrukcję zegara. Fundacja Gdańska znana jest m.in. z ustawienia w 2014 roku kwietnego herbu Gdańska w postaci lwów Ninja, wartego 25 000 zł.

Lwy Ninja

Jakość nowych tarcz zegarowych wzbudza sporo kontrowersji i wątpliwości. Mieszkańcy Biskupiej Górki bacznie ją obserwują i komentują. Jeden z mieszkańców powiedział nam, że jakość tarczy i cyfr jest kiepska. Obiekty wyglądają tandetnie i jakby wycięte z tektury.

Porównajmy zatem tarcze zegara. Oryginalną i nową, montowaną obecnie.

 • Na tarczy oryginalnej każdy element cyfr (godziny) był oddzielny. Obecnie cała godzina stanowi całość (czyli VII, a nie V+I+I).
 • Elementy wzmocnienia dawnej tarczy zegarowej (poprzeczki pomiędzy dużym okręgiem a małym) były przykryte przez elementy cyfry i nIe było ich widać. Obecnie cyfra nie pokrywa się ze wzmocnieniami tarczy (zobacz godzinę VIII i XI)
 • Ozdobne “kulki” godzinne i półgodzinne oryginalnie były wypukłe i miały kolor cyfr. Obecnie są czarne i połączone bezpośrednio z cyframi godzinnymi.
 • Cyfry godziny I i II są za długie.
Zaznaczone uwagi dotyczące tarczy zegara, z lewej strony tarcza nowa, z prawej oryginalna.
Zaznaczone uwagi dotyczące tarczy zegara, z prawej strony tarcza nowa, z lewej oryginalna.

Jakość wykonania pozostawiamy Państwa ocenie. Poniżej fotografie dawnej i obecnej tarczy zegarowej.

Tarcza zegara oryginalna

Tarcza zegara po rekonstrukcji

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku organizatorzy akcji odbudowy zegara przekonywali, że zabezpieczono oryginalne cyfry, które będą pozłocone i powrócą na wieżę. Natomiast cyfry brakujące wykonane będą jako wierne kopie. Tymczasem obecne cyfry zrobione są z blachy nierdzewnej i pomalowane, a oryginały były miedziane.

Pierwszy etap, który przywraca funkcję zegara kosztować będzie 70 000 zł, natomiast wykonanie drugiego etapu (uruchomienie mechanizmu ukazującego walczące statki) kosztować będzie następne 100 000 zł.

mecenasi zegara

Oczywiście, mamy pytanie o stan samej wieży i skarpy, bo to trochę jak przyszywać nową łatkę do zdartego ubrania. Ale to temat na inny artykuł.

Gdańsk Strefa Prestiżu

2 thoughts on “Po lwach Ninja kolej na Biskupią Górkę

 • Jaka firma wykonuje remont zegara ?

  Odpowiedz
  • To chyba pilnie strzeżona tajemnica, bo nigdzie nie można znaleźć.

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.