Izrael Reich i Wolf Birnbaum byli warszawskimi kupcami – właścicielami firmy przemysłowo-towarowej Józef Fetter SA, która działała w Gdańsku, Gdyni i Warszawie. Zamówili ten budynek przy ulicy Abrahama 28 w Gdyni jako dom czynszowy u krakowskiego architekta Edwarda Furshmiedta. Powstał w 1936 r. Architekt nadzorował budowę, a potem tu zamieszkał. Samą budową zajęła się firma Inżynierowie O. i E. Ungerowie i Jakubowicz. 

Abrahama 28

Wystrój obu fasad jest pasmowo-fakturalny (okna grupowe ujęte są w pasy wypukłego tynku). Parter – tynk ze żłobieniami, nad parterem – tynk z zawartością miki, która złoci się w Słońcu. Kamienica jest zadbana dzięki właścicielom – mieszkańcom. Na każdym piętrze są 3 mieszkania od 90 do 160 m2. Na dole sklepy, podobnie jak przed wojną.

Abrahama 28

Kamienica łączy w sobie formy kubiczne (co doskonale widać na klatce schodowej) z tzw. nurtem luksusowym lat 30. Była wyposażona w instalacje: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, gazową i centralnego ogrzewania, a także posiadała windę. Takie wyposażenie czyniło ją nieruchomością luksusową.

Abrahama 28

W narożniku umieszczono werandy – nadwieszone w formie wykuszy. Od strony Batorego – ogrody zimowe, od strony Abrahama – okno salonu. Wewnątrz mamy „tańczące schody” i nieskończenie dużo pięknego modernizmu.

Abrahama 28

Cały wystrój klatki schodowej jest oryginalny. Lastrico w kolorach bieli, czerni i szarości.

Zapraszam więc do tańca.

Anna Pisarska-Umańska

2 thoughts on “Tańczące schody Edwarda Furshmiedta

Dodaj opinię lub komentarz.