• Wydarzenie: Wernisaż wystawy czasowej „Dziedzictwo utracone”
  • Czas: 6 marca 2019, godz. 12:00; czas trwania 6 marca – 23 czerwca 2019 r.
  • Miejsce: Sala wystaw czasowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poz. -3)
  • Wstęp na wernisaż wolny

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki zaprasza na otwarcie wystawy czasowej pt. DZIEDZICTWO UTRACONE.

Do czego potrzebne jest nam dziedzictwo kulturowe? W XXI wieku coraz częściej traktowane jest ono jako zasób strategiczny. Miasta realizując różnorodne projekty w sektorze dziedzictwa, zarówno inwestycyjne (np. rewitalizacje), jak i miękkie (festiwale, wystawy), zwiększają swoją wartość i konkurencyjność, a tym samym siłę przyciągania nowych mieszkańców, inwestorów, oraz turystów. Dziedzictwo pomaga budować poczucie tożsamości i wspiera integrację lokalnych społeczności, może także podnosić satysfakcję z życia. Ale jego istnienie, co pokazała II wojna światowa, wcale nie jest oczywiste. Okupanci negując prawo Polaków do prowadzenia własnego życia kulturalnego doprowadzili do największych w dziejach strat kultury polskiej. To, co zachowało się do dnia dzisiejszego, ma zatem wartość szczególną.

Przeczytaj:

Kuratorzy wystawy „Dziedzictwo utracone” przybliżają zjawisko niszczenia polskiego dziedzictwa przez okupantów. Ale na tym nie poprzestają. Przypominają również o jego ratowaniu – procesie, który nigdy się nie zakończył, a którego bohaterowie, tacy jak Karol Estreicher, Stanisław Lorentz po dziś dzień inspirują do troski o wspólną spuściznę. Ekspozycja jest wielkim pytaniem o wpływ „drugiej Apokalipsy” – by użyć słów Zbigniewa Herberta – na kształt polskiego dziedzictwa tu i teraz, 30 lat po upadku narzuconego Polsce komunizmu.

Każda wystawa to przede wszystkim eksponaty. Na wystawie „Dziedzictwo utracone” nasi goście będą mieli niepowtarzalną okazję podziwiać wyjątkowe rzeczy. Do najciekawszych z nich należą:

  • Kurtka wojskowa profesora Karola Estreichera z okresu, kiedy poświęcił się misji rewindykowania polskich dzieł sztuki | zbiory Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Książki z kolekcji Leopolda Juliana Kronenberga, którą ofiarował kaliskiej bibliotece – po jej zrujnowaniu przez Niemców w 1914 roku.  W czasie II wojny światowej kolekcja posłużyła Niemcom do zasypywania kanału Babinka, prezentowane książki zostały uratowane przed zniszczeniem przez narażających zwoje życie Kaliszan | zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu
  • Dwutomowe faksymile bezcennej Biblii Jana Gutenberga, którą przed Niemcami uratował ks. Antoniego Liedtke | zbiory Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie

Na naszej najnowszej wystawie zaprezentujemy monumentalną ścianę z dziełami utraconymi znajdującymi się w Bazie Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oświetlona ściana będzie rzucać cień, który dodatkowo podkreśli skalę utraconego w okresie II wojny światowej dziedzictwa.

Zwiedzający będą mieli możliwość pobrania kart z najcenniejszymi zabytkami spośród wymienionych w Bazie, takimi jak na przykład „Portret młodzieńca” Rafaela Santi.

Nad odzyskaniem tego jak i innych dzieł sztuki pracują eksperci z MKiDN, którzy swojej skuteczności dowiedli chociażby odzyskując w 2011 r. „Pomarańczarkę” Aleksandra Gierymskiego. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Kuratorzy –  Marta Baranowska, Izabela Boguszewska, Bartłomiej Garba, dr Dmitriy Panto, Marek Zambrzycki

Konsultacja naukowa – prof. dr hab. Grzegorz Berendt, dr Karol Nawrocki, dr hab. Wojciech Turek

Projekt wystawy – Grupa Gdyby

Projekt grafiki – Jan Rosiek

Koordynator – projektu Marek Zambrzycki

Patronat honorowy – Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni – ArsForum, Arteon, Polski Komitet Błękitnej Tarczy, Renowacje i zabytki, Spotkania z zabytkami

Muzeum II Wojny Światowej/materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.