52 lata i 236 dni, ponad 800 tyś mil morskich nawiniętych na śruby, 20 dowódców, ponad 131 unieszkodliwionych niebezpiecznych obiektów podwodnych, 1-szy okręt w strukturach NATO, 4 razy w składzie stałego zespołu NATO, 13 jak 13 Dywizjon Trałowców – to tylko parę liczb, które pokrótce może opisać historię służby niszczyciela min ORP MEWA (623) – służby, która w dniu 30 grudnia 2019 roku dobiegła końca, co z kolei powiązane jest z wprowadzaniem do służby trzech nowych niszczycieli min projektu Kormoran II (prototypowy ORP KORMORAN już od ponad dwóch lat znajduje się w linii), które zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej zastąpią trzy stare niszczyciele min projektu 206 FM tj. w/w ORP MEWA oraz bliźniacze ORP CZAJKA i ORP FLAMING.

Mająca miejsce w godzinach przedpołudniowych 30  grudnia 2019 roku uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na ORP MEWA, odbyła się na terenie 13 Dywizjonu Trałowców im admirała floty Andrzeja Karwety w Porcie Wojennym w Gdyni (basen VIII) a udział w niej wzięli m.in. Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański, Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Piotr Neć, kadra 13 Dywizjonu Trałowców, załoga okrętu oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło weteranów, którzy służyli na pokładzie ORP MEWA. Z licznych przemówień jakie miały w tym dniu miejsce, warto przytoczyć fragment jednego z nich a wypowiedzianego przez dowódcę okrętu kapitana marynarki Bartosza Fijałkowskiego.

„Dziękuję wszystkim członkom załogi ORP Mewa, którzy na przestrzeni 52 lat, z wielkim poświęceniem i oddaniem wykonywali swoje obowiązki. ORP Mewa była dla was nie tylko miejscem pracy i służby, ale także i domem. To dzięki waszemu wysiłkowi okręt do ostatnich chwil realizował zadania na morzu, w pełnej sprawności technicznej, godnie reprezentując polską Marynarkę Wojenną.”

Zgodnie z ceremoniałem morskim, po ostatnim opuszczeniu bandera oraz proporzec z ORP MEWA trafi teraz do Muzeum Marynarki Wojennej, zaś sam okręt zostanie przekazany do Agencji Mienia Wojskowego, gdzie oczekiwać będzie decyzji odnośnie jego dalszych losów. Nazwę po wycofanym niszczycielu min przejmie trzecia i ostatnia jednostka projektu Kormoran II, której ceremonia położenia stępki miała miejsce w dniu 10 października 2019 roku na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S. A.

Łukasz Błaszczak 


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.