Był to najobszerniejszy i najwyższy budynek mieszkalny dawniejszego Gdańska. Wybudowany został w latach 1568–1570 według projektu Jana Kramera dla Dircka Lylge’go, bogatego kupca rodem z Westfalii, który nad Motławą dorobił się wielkiego majątku.
Usytuowany na podwójnej działce przy ulicy Chlebnickiej, dom Lylge’go wzniesiony został na planie prostokąta o wymiarach 15,3 x 15,6 m. Jego wysokość przekroczyła – w ośmiu kondygnacjach – 30 m. Wnętrza przyozdobiono wspaniałym wystrojem rzeźbiarskim, wzbogaconym polichromią, złoceniami i dekoracją sgraffitową.
Dolna kondygnacja mieściła sień nakrytą sklepieniami krzyżowymi, a także kantor kupiecki i kuchnię. Wyższe piętra przeznaczono prawdopodobnie na dodatkowe kantory, salony i pokoje gościnne, a także pokoje mieszkalne rodziny właściciela. Trzy najwyższe kondygnacje mieściły się na poddaszu. Pokrycie całości składało się z dwóch krzyżujących się dachów, zasłoniętych ozdobnymi renesansowymi szczytami. W elewacji frontowej pysznił się monumentalny portal. W tympanonie wieńczącym górną część fasady umieszczono między innymi figurę anioła, któremu budowla zawdzięczała pierwotną swą nazwę: Dom Anielski.
W roku 1586 Dirck Lylge zbankrutował i musiał się wyprowadzić z gmachu, który przejęła na dłuższy czas rodzina Rogge. Później posesorzy zmieniali się jeszcze parokrotnie. W latach dwudziestych XVIII w. urządzono w kamienicy zajazd – i mniej więcej w tym czasie pojawiła się również nowa nazwa: Dom Angielski, prawdopodobnie w nawiązaniu do nocujących tu często kupców z Albionu, ale także ze względu na podobieństwo słów: Engelische (Anielski) i Englische (Angielski).
Funkcję zajazdu pełniła kamienica Lylge’go do roku 1912, kiedy chciano ją gruntownie przebudować. Na szczęście nie dopuścili do tego miłośnicy gdańskich zabytków.
W 1945 r. wspaniały gmach legł w gruzach; przetrwały jedynie piwnice, część muru zachodniego i spore fragmenty fasady aż do czwartej kondygnacji. Zabytek długo czekał na rekonstrukcję. Dokonano jej w latach 70. XX w., a następnie przekazano Dom Angielski na dom akademicki gdańskich uczelni artystycznych (muzycznej i plastycznej).
Wirtualna podróż po przedwojennym Gdańsku – opracował Andrzej Ługin