Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zajmuje się poszukiwaniem rozsianych po całej Polsce mogił, prowadzeniem ekshumacji oraz identyfikacją genetyczną Żołnierzy Wyklętych – członków podziemia antykomunistycznego, zgładzonych przez przedstawicieli władzy komunistycznej i pogrzebanych w bezimiennych grobach.

Kwesta na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych

W miejscowości Gajrowskie na Mazurach przeprowadzono ekshumację 9 żołnierzy 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) kpt. Romualda Rajsa „Burego”, w Łodziskach pod Ostrołęką 5 żołnierzy NZW oraz 2 osób w Zgórsku koło Kielc. Do tej pory dzięki, badaniom genetycznym udało się ustalić tożsamość czterech z nich, m.in. ppor. Jana Boguszewskiego ps. „Bitny”.

Ponadto fundacja realizuje projekt „Niezłomny jest w Tobie”, polegający na zbieraniu wszelkich informacji związanych z ofiarami komunistycznego terroru, nieznanymi miejscami pochówków oraz tworzeniu genetycznej bazy danych potomków ofiar.

Celem jest również przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, m.in. poprzez prowadzenie prelekcji połączonych z wystawą „Bohaterowie bez grobów, bohaterowie bez imion”.

Ten krótki film mówi o realizowanym przez Fundację celu, czyli odwróceniu woli komunistycznych katów oraz przywróceniu zbiorowej pamięci bohaterskich Żołnierzy Wyklętych.
„Niezłomny jest we mnie” – mówią w filmie Pani Halina Morawska, siostrzenica mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Pan Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego.

W celu sfinansowania tych działań, Fundacja Niezłomni organizuje corocznie ogólnopolskie kwesty w listopadzie i marcu. W związku z obchodzonym 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w najbliższy weekend wolontariusze Fundacji będą kwestować w Trójmieście. Spotkać ich będzie można m.in. w Gdańsku na Głównym i Starym Mieście oraz w Parku Reagana podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wilczym Tropem .

Serdecznie zachęcam wszystkich do włączenia się do akcji jako wolontariusze lub poprzez finansowe wsparcie zbiórki biuro@fundacjaniezlomni.pl, tel. 504 383 999.

Informacje o kweście

Zobacz też : Nie dajmy zginąć poległym

Joanna Jarzęcka-Stąporek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *