Na przykładzie Gdańska – cała książka do pobrania

Dotychczas portal Gdańsk Strefa Prestiżu publikował wybrane fragmenty mojej książki zatytułowanej „Na przykładzie Gdańska”. Dzisiaj udostępniamy jej całość w postaci wydania elektronicznego – do pobrania za darmo. Serdecznie zapraszam do lektury i do poważnej, odpowiedzialnej rozmowy o Gdańsku, która jest przecież rozmową o naszym życiu.

Po roku 1989 gdańszczanie otrzymali możliwość spożytkowania wielkiego potencjału. Podówczas najmożniejsi ludzie świata wygłaszali wielkie pochwały Gdańska, słynna brytyjska premier powtarzała, że to tu narodził się współczesny świat. Zapraszano nas, wprost przynaglano do zajęcia należnego nam miejsca pośród stolic świata – w sensie w jakim mówimy o stolicach kultury, o sławnych miastach. Mieliśmy do dyspozycji potencjał całego świata – chodziło tylko o to, by go uruchomić – aby dla nas pracował. To wszystko mieliśmy w rękach, to był unikat w skali świata i w skali historii naszego miasta. Żadne z miast polskich nie mogło się choćby w najmniejszym stopniu równać z potencjałem, z możliwościami jakie otworzyły się przed Gdańskiem.

Na przykładzie Gdańska - okładka
Na przykładzie Gdańska – okładka

Jakie jest nasze miasto dziś, jaki użytek zrobiliśmy z tych możliwości? Czy mamy świadomość tego, co się przez te już blisko 30 lat stało z naszym miastem, z nami? Jak spożytkowaliśmy te nasze możliwości. A jeśli nie – to co stanęło na przeszkodzie?

Serdecznie zapraszam do lektury. Ta książka jest owocem dziesięciu lat przemyśleń, obserwacji, rozmów. Nie powstałaby bez wielkiego wkładu, bez pomocy i bez cierpliwości wielu ludzi – bardzo im za to dziękuję. Niniejszym oddaję ją Szanowny Czytelniku, Szanowna Czytelniczko – w wasze ręce. Ku zastanowieniu, ku refleksji – na pożytek wszystkim.

„Na przykładzie Gdańska” spis treści w formacie PDF

Pobierz książkę „Na przykładzie Gdańska” w formacie PDF

Pobierz książkę „Na przykładzie Gdańska” w formacie na E-booka (epub). Ze względów bezpieczeństwa plik jest spakowany.

Zbigniew Sajnóg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *