KOMUNIKAT
Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego
z dnia 7 sierpnia 2020 r.
W imieniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuję, że dn. 7 sierpnia 2020 r. Wojewoda Pomorski, na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał decyzję zezwalającą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na rozpoczęcie prac przygotowawczych do realizacji inwestycji polegającej na „Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku weszło w posiadanie nieruchomości położonej na terenie Pola Bitwy na Westerplatte stanowiącej działkę gruntu nr 68 w obrębie geodezyjnym nr 062 (Gdańsk), co uprawnia Muzeum do niezwłocznej realizacji prac zawartych we wniosku o wydanie decyzji tj. w szczególności do przystąpienia do prac polegających na oczyszczeniu terenu z niewybuchów i niewypałów, co zapewni bezpieczeństwo zwiedzającym Pole Bitwy na Westerplatte. Nadto, Muzeum uprawnione jest do wykonania badań geofizycznych całego obszaru ww. nieruchomości celem ustalenia lokalizacji przyszłej przestrzeni muzealnej; wykonania badań archeologicznych i geologicznych; budowy postumentu z tablicą informacyjną wraz z oświetleniem i utwardzeniem terenu wokół obiektu; realizacji działań statutowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w zakresie wystaw czasowych i plenerowych działań edukacyjnych. Niezwłocznie po odebraniu decyzji Wojewody Pomorskiego, Muzeum przystąpiło do prac inwentaryzacyjnych działki gruntu nr 68, obr. 062, celem sporządzenia pełnej dokumentacji terenu, obejmującej ustalenie stanu nieruchomości na dzień wydania ww. decyzji.
Ponadto część przedmiotowej nieruchomości stanowi dojazd (w tym dla służb ratowniczych) do dz. ewid. nr 3/5, obręb ewid. 0062 w Gdańsku, gdzie zlokalizowany jest zabytkowy budynek Elektrowni, w którym 1 września 2019 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Modernizacja tego obiektu, pełne zagospodarowanie terenu i udostępnienie obiektu nastąpi do końca 2022 r. Niezależnie od powyższego, w ramach przedmiotowej inwestycji na dz. ewid. nr 68 obr. 062 planowany jest także konkurs na zaprojektowanie przestrzeni muzealnej, jak również remont konserwatorski budowli historycznych – Nowych Koszar oraz Wartowni nr 3, które zostaną wykonane w trakcie II etapu inwestycji.
Informuję także, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęło VI etap badań archeologicznych. Prace wykopaliskowe prowadzone są na terenie bezpośrednio przylegającym do miejsca, w którym jesienią 2019 r. archeolodzy odkryli szczątki 9 polskich żołnierzy z września 1939 r. Celem badań jest sprawdzenie, czy na wskazanym obszarze nie znajdują się kolejne pochówki obrońców Westerplatte bądź ofiar obozu dla jeńców cywilnych, funkcjonującego na półwyspie do połowy 1941 r. Ponadto, archeolodzy będą współpracować z saperami Wojska Polskiego, których zadaniem jest oczyszczenie z materiałów niebezpiecznych i wybuchowych terenu Westerplatte, zapewniając bezpieczeństwa zarówno osobom odwiedzającym Westerplatte jak i pracownikom.
Szczegółowe plany inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostaną podane do publicznej wiadomości przed 1 września 2020 r.
dr Karol Nawrocki
Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe
- przeczytaj: Rudy 102 na Westerplatte