Ludzie

Odeszła Małgorzata Fechner – Puternicka. Dziennikarka, pisarka miała 72 lata

W trakcie swojego życia podejmowała różnorodne zawody i pełniła szereg funkcji, w tym była dziennikarzem, publicystą, pisarzem, scenarzystą, menedżerem oraz aktywistką społeczną. Komentowała w Radio Gdańsk, Radio Wnet, Telewizji Polskiej. Również komentowała i pisała w naszym portalu.
Małgorzata Fechner – Puternicka
Walczyła o powstanie w Gdańsku pomnika „Dzieci Tułaczych”,. Wydała dwie książki, „Magnum” oraz „Perełki PRL”. Była członkiem założycielem stowarzyszeń; „Królewska Dolina” oraz „Ligia Krzewienia Kultury i Wolności Słowa”. Przyjaźniła się m.in. z Witoldem Gadowskim oraz Anną Walentynowicz. Nigdy nikomu nie odmówiła pomocy, całe życie pracowała dla innych.
O śmierci Małgorzaty Fechner- Puternickiej, w mediach społecznościowych, poinformował syn – Krzysztof Puternicki. – Rano zmarła moja Mama. Osoba, której zawdzięczam więcej, niż każdego dnia mi się wydawało w życiu, włącznie z dziś. Całe życie przeżyła dla innych.

Małgorzata Fechner Puternicka rozpoczęła studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie i ukończyła je na Wydziale Handlu Zagranicznego w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. W trakcie nauki zaangażowała się w życie kulturalne jako członkini kabaretu studenckiego „Żak” w Gdańsku. Po studiach rozpoczęła pracę w Dzienniku Bałtyckim, a następnie kontynuowała karierę zawodową w firmie Centromor.

W późniejszym okresie zdecydowała się poświęcić się rodzinnej tradycji cukierniczej, jednocześnie pełniąc funkcję w zarządzie Cechu Piekarzy i Cukierników oraz będąc członkiem Izby Rzemieślniczej. Jako aktywna uczestniczka Izby Rzemieślniczej została wysłana do komitetu współpracy miast Gdańsk-Rotterdam, gdzie zorganizowała dostawy leków do gdańskich szpitali od czasu stanu wojennego do 1985 roku. Za swoje zaangażowanie została uhonorowana przez władze miasta Rotterdam.

W okresie stanu wojennego działała także na rzecz Solidarności, organizując wywiady dla zachodniej prasy z przedstawicielami tej opozycyjnej organizacji. Ponadto dostarczała paliwo i żywność dla strajkujących.

Po transformacji systemowej skoncentrowała się na rozwoju własnego przedsiębiorstwa, doprowadzając do powstania nowoczesnej fabryki lodów pod marką Roma, która później przekształciła się w zakład produkcyjny lodów Algida.

Po sprzedaży udziałów w firmie, objęła stanowisko w zarządzie Unilever Polska. Zasłynęła jako pomysłodawczyni akcji „domków dla powodzian” podczas powodzi w 1997 roku. Przez wiele lat wspierała „Stowarzyszenie Pomocy Osobom Wychodzącym na Wolność Emaus”. W 2010 roku zainicjowała tłumaczenie rosyjskiego raportu MAK na język angielski oraz rozpowszechnienie go w wielu organizacjach na całym świecie zajmujących się badaniem wypadków lotniczych. Dodatkowo, pod pseudonimem „1Maud”, zdobyła rozgłos jako jeden z najbardziej znanych blogerów na Salon24, generując miliony odsłon.

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *