Z Meyerheimami czas zrobić porządek. Bo jest ich… zbyt wielu.  I tylko jeden nie malował, bo był konserwatorem. Było ich dziewięciu. Dziewięciu! W ich przypadku konieczne jest podawanie dwojga imion, co w wielu miejscach nie jest czynione. Na przykład ktoś wrzuca w internecie obraz Paula Meyerheima, ale Paulów było dwóch, albo Eduarda, ale Eduarda nie było żadnego, za to dwóch miało na drugie Eduard. Tak więc zabawa jest przednia.

Rodzina przybyła ze Szwecji. Tata Karl Friedrich urodził się i zmarł w Gdańsku, synowie urodzeni w Gdańsku, zmarli już niekoniecznie, dalsze pokolenie już poza Gdańskiem. Wszyscy utalentowani i tworzący w duchu romantyzmu.

Karl Friedrich miał 4 synów: Friedricha Eduarda, Wilhelma Alexandra, Hermanna Roberta i Gustava Adolfa. Friedrich Eduard miał 2 synów: Franza Eduarda i Paula Friedricha. Wilhelm Alexander miał syna Paula Wilhelma, a Gustav Adolf syna Roberta Gustava. Tak to wygląda.

Poniżej krótkie ściągawki o nich.

Karl Friedrich Meyerheim żył w latach 1780-1841, żonaty z Theresą Klinkoszewską, malował portrety i dekoracje teatralne, zajmował się renowacją wnętrz Dworu Artusa i Kościoła Mariackiego. W latach 1831-34 piastował stanowisko dyrektora Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Wykonywał wiele zleceń miejskich.

Karl Friedrich Meyerheim

Friedrich Eduard Meyerheim (1808 Gdańsk – 1879 Berlin), syn Karla Friedricha, portrecista i pejzażysta, malował sceny rodzajowe związane z Gdańskiem, nawiązywał do tradycji flamandzkiej. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.

Tratwy z drewnem w fosie miejskiej 1829

Wilhelm Alexander Meyerheim (1815 Gdańsk – 1882 Berlin), syn Karla Friedricha, naukę malarstwa pobierał u ojca, jak i reszta braci, potem w Berlinie i  Düsseldorfie. Portrecista i malarz scen rodzajowych, grafik-litograf. Lubił malować konie, sceny z życia wiejskiego zanurzone w baśniowej oprawie.

Podróżujący zimą

Gustav Adolf Meyerheim (1816 Gdańsk –1894 ?), syn Karla Friedricha. Był prawdopodobnie konserwatorem i prawdopodobnie malował architekturę, ale żadnej jego pracy znaleźć nie mogłam.

Hermann Robert Meyerheim (1829 Gdańsk – 1880 Berlin), syn Karla Friedricha, malarz architektury.

Auf der Mottlau in Danzig

Franz Eduard Meyerheim (1838 Berlin – 1880 Marburg), syn Friedricha Eduarda,  autor nastrojowych pejzaży i scen rodzajowych.

Häusliche Szene, 1868

Paul Friedrich Meyerheim (1842 Berlin – 1915 Berlin), syn Friedricha Eduarda,  portrecista i pejzażysta, przede wszystkim kojarzony ze scenami z życia zwierząt w berlińskim ogrodzie zoologicznym.

Paul Friedrich Meyerheim

Paul Wilhelm Meyerheim (1842 Berlin – 1905 Berlin),  syn Wilhelma Alexandra, nastrojowy pejzażysta.

Paul Wilhelm Meyerheim

Robert Gustav Meyerheim (1847 Gdańsk – 1920 Horsham), syn Gustava Adolfa, uczeń Wilhelma A. Stryowskiego w Gdańsku, od 1878 roku mieszkał w Anglii, tworzył pasterskie sceny rodzajowe.

Coming from their Last Pastures

To, co łączy rodzinę Meyerheim, to wierność naturze i duch romantyzmu.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *