Niedzielę, 21 marca 2021 warto spędzić w lesie. Wtedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, ustanowiony przez ONZ. Oddolne inicjatywy z całej Polski zapraszają do spacerów w lokalnych lasach, w ramach akcji WSPÓLNY LAS. Na stronie www.wspolnylas.pl jest już 70 miejsc, w których odbędą się spacery przeciwko wycinkom drzew i niszczeniu polskich lasów.
Oddolna ekologiczna inicjatywa Zielona Fala Trójmiasto zachęca w niedzielę, 21 marca do spaceru na rzecz ochrony lasu w Pasie Nadmorskim, start o godz. 13 przy molo w Brzeźnie.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/911628629632245/
Dlaczego akurat ten las w Brzeźnie? Bo właśnie tam obecnie trwa akcja ratowania lasu przed wycinką.
Władze Miasta Gdańska i koalicja rządząca w Radzie Miasta Gdańska forsują nowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp 0315), który dopuszcza wycinkę ponad 4,5-hektarowego terenu lasu i zabudowę o ogromnej powierzchni i nawet 7 kondygnacjach w miejscu wykarczowanych drzew.
Dlatego – weź rodzinę i znajomych i chodź z nami do lasu!
Podczas niedzielnego spaceru:
- wspólnie z miłośnikami przyrody odkryjemy piękno brzeźnieńskiego lasu
- wytłumaczymy, jak kluczowe znaczenie ma las dla ochrony nadmorskich wydm (i dzielnic przed zalaniem od strony Zatoki Gdańskiej)
- wyjaśnimy, dlaczego wycinka tego fragmentu lasu może zagrozić skutecznej ochronie głębinowych ujęć wody „Zaspa Wodna” i „Czarny Dwór” dla ok. 30% mieszkanek i mieszkańców Gdańska
- porozmawiamy o znaczeniu lasów dla OCHRONY KLIMATU
- możecie zabrać ze sobą worki i rękawice, przy okazji uprzątniemy trochę śmieci z lasu (tak, wiemy, to powinno robić Miasto, ale to się nie dzieje, Las w Brzeźnie jest od lat zaniedbany, więc pomożemy miejskim służbom porządkowym)
Podczas spaceru o Zielonym Pasie Nadmorskim opowiedzą m.in.;
MICHAŁ BŁAUT – aktywista z @Zielona Fala Trójmiasto, od ponad 20 lat zaangażowany w ochronę przyrody w Gdańsku i ekologiczny transport, m.in. w @Rowerowa Metropolia.
Michał Błaut przedstawi plany miejskie (mpzp 0315) na zagospodarowanie Brzeźna, w tym dopuszczalną wycinkę lasu wzdłuż deptaka do mola i nawet 7-kondygnacyjną zabudowę w miejsce wykarczowanego lasu.
JADWIGA KOPEĆ – ekspertka ds. ochrony środowiska, zrównoważonego planowania przestrzennego, gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Jako dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdańska już w latach latach 90-tych XX wieku zainicjowała i skutecznie koordynowała przekształcenie terenów Pasa Nadmorskiego w obecny Park Reagana.
Jadwiga Kopeć przedstawi pokrótce historię zielonej transformacji Pasa Nadmorskiego, a także opowie o Społecznej Koncepcji i Inwentaryzacji Przyrodniczej Pasa Nadmorskiego na odcinku Jelitkowo-Brzeźno, opracowanej w latach 2010-11 przez ekspertów Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Pomorski o
Link do Inwentaryzacji: https://bit.ly/2NoKCQv
PIOTR ZIĘCIK, biolog środowiskowy. W pracy zawodowej analizuje wpływ realizacji inwestycji na faunę. Prowadził szereg badań środowiskowych w Pasie Nadmorskim.
Piotr Zięcik opowie nam o tym, co w lesie i nad lasem.
Więcej informacji o całej sprawie znajduje się na profilu @Zielona Fala Trójmiasto: https://www.facebook.com/ZielonaFalaTrojmiasto/ oraz na stronie: http://bit.ly/3s6gBn6
21 marca odbędzie się też spacer po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, start o godz. 11:00
Link do wydarzenia @Chodźmy do Lasu!#Las Łączy https://www.facebook.com/events/277496533777575/
Info o OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI WSPÓLNY LAS
Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe