Budowa Nowej Sudeckiej – mieszkańcy Oliwy bez prawa głosu

Prezentujemy list przesłany przez Stowarzyszenie “Forum Rad Dzielnic” do Prezydent Miasta Gdańska oraz Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska. Sprawa dotyczy budowy czteropasmowej ulicy Nowej Sudeckiej.

Zarząd Stowarzyszenia „Forum Rad Dzielnic” popiera apel Rady i Zarządu Dzielnicy Oliwa z dnia 20 stycznia br. w sprawie wstrzymania planowanej inwestycji dot. budowy ulicy o roboczej nazwie Nowa Sudecka w sprawie wstrzymania planowanej inwestycji dot. budowy ulicy o roboczej nazwie Nowa Sudecka do czasu uczynienia transparentnym procesu ustaleń miasta z deweloperem i urealnienia wpływu mieszkańców na projekt budowy nowej ulicy.

Jak słusznie zauważono w przedmiotowym apelu reprezentowanie we współpracy z radnymi Miasta i Prezydentem Miasta Gdańska interesów mieszkańców Dzielnicy, zapewnienie mieszkańcom udziału w sprawach związanych z funkcjonowaniem i rozwojem Dzielnicy, umożliwienie uczestnictwa społeczności lokalnych w rozstrzyganiu spraw związanych z interesem ogólnomiejskim, a mających wpływ na warunki życia w miejscu zamieszkania są zgodnie ze Statutem podstawowymi zadaniami Dzielnicy.

Pomimo wielokrotnie zgłaszanych przez przewodniczących zarządów dzielnic wniosków o włączanie radnych dzielnic w procesy inwestycyjne już na etapie ich planowania, nadal część inwestycji prowadzona jest z całkowitym pominięciem głosu mieszkańców, a nawet wbrew ich woli. Pozostaje to w sprzeczności nie tylko ze statutami dzielnic, lecz również ze wszystkimi dokumentami programowymi Miasta, w których nacisk kładziony jest na współpracę i dialog z mieszkańcami.

Wobec powyższego Zarząd Stowarzyszenia „Forum Rad Dzielnic” wnosi o przychylenie się do apelu Rady Dzielnicy Oliwa, a także o urealnienie reprezentacji mieszkańców w procesach inwestycyjnych, poprzez zobowiązanie jednostek miejskich odpowiedzialnych za inwestycje do:

  1. Przedstawiania radom dzielnic do końca grudnia planów inwestycyjnych w dzielnicach na kolejny rok.
  2. Obligatoryjnego włączania zarządów dzielnic w procesy planowania inwestycji.
  3. Informowania zarządów dzielnic o planowanym rozpoczęciu inwestycji, jej przebiegu oraz umożliwienie zarządom dzielnic udziału w odbiorach.

Z poważaniem

Magdalena Wiszniewska
Prezes Stowarzyszenia “Forum Rad Dzielnic”

Planowany przebieg czteropasmowej Nowej Sudeckiej, mającej być połączeniem ul. Wita Stwosza z al. Grunwaldzką.

List pozyskaliśmy ze strony www.staraoliwa.pl. Stamtąd też pochodzi prezentowana mapka. Czytamy tam również: Przez lata domagaliśmy się udziału w rozmowach nad kształtem tej ulicy. Władze oraz jednostki miasta odmawiały nam takiej możliwości zasłaniając się wstępną umową z prywatną firmą. O kształcie nowej ulicy i rozwiązaniach zastosowanych w jej projekcie mamy się dowiedzieć dopiero po podpisaniu umowy między miastem a deweloperem. Wtedy jednak nie będzie już żadnych możliwości wpływu na kształt planowanej inwestycji publiczno – prywatnej, która de facto powstaje za naszymi i mieszkańców plecami bez żadnych konsultacji społecznych. Przed ostatnimi wyborami samorządowymi deklarowano, że czas takich praktyk minął.

Anna Pisarska-Umańska

Jedna myśl na temat “Budowa Nowej Sudeckiej – mieszkańcy Oliwy bez prawa głosu

  • O wysokosci tego kloca tez mieszkancy dowiedzieli sie, jak byl juz w poloeie zbudowany. Cos takiego jest niewyobrazalne w cywilizowanym swiecie, gdzie budynki majace wplyw na wszystko wokol, dyskutowane sa miesiacami !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *