Zapraszamy do identyfikacji zdjęcia – miejsca wykonania, widniejących obiektów, historii. Nie wiemy, czy to jest  Gdańsk,  rok 1915. Zdjęcie zostało umieszczone na aukcji w całej serii fotografii z Gdańskiem, jednak są tam błędy.

Nie jest to konkurs. Opiszmy razem to miejsce.
Swoje sugestie i podpowiedzi proszę umieszczać najchętniej pod artykułem na tej stronie.

Gdańsk Strefa Prestiżu

7 thoughts on “Opiszmy razem – zdjęcie nr 007

 • Bardziej chyba loteria niż realna szansa zidentyfikowania podwórka z tego zdjęcia. Odzież kobiet na nim uwiecznionych świadczy o tym, że nie są to osoby zbyt majętne. Ale może są to służące które spotkały się na podwórku przy skrzyni z węglem.Może być to ścisłe centrum miasta które jak wiemy przed wojną było dużo gęściej zabudowane. Może pomocne byłoby odszyfrowanie napisu( o ile to jest napis-tak mi się wydaje) umieszczonego na jasnym tle w centralnym miejscu fotografii.

  Odpowiedz
  • Raczej nie ma szans na odczytanie.

   Odpowiedz
 • HI ! Ciekawa fotografia. Dla tajemniczego fotografa była to fascynująca scena z zaplecza, zaułka , być może , restauracji, jadłodajni, dla ubogich. Te panie są ,tak myślę, kucharkami. W środku jest pewnie piec na węgiel. Po prawej stronie jest przymocowana rura . Co na niej wieszano? Zagadka. Nie jest zadaszona,więc co mogły te panie wieszać. Do czego służyła? Może z oryginału można byłoby odczytać ten napis? Rośliny na parapecie w olbrzymiej doniczce: hotelu, czy mieszkania? Obok skrzyni z węglem jakaś kadź , może na resztki jedzenia. Jedna pani, po lewej, ma czarną muszkę i może jest kelnerką. Obok niej ( przy matce) siedzi najprawdopodobniej uczennica Może to być jakaś szkolna stołówka ? Tyle dywagacji z wyobraźni. Saludos para todos, Hubert

  Odpowiedz
  • Pięknie Pan to opisał. Może kogoś opis naprowadzi, może coś skojarzy.

   Odpowiedz
 • widzę małe podwóreczko z przyrządami do ćwiczeń, mamy jakieś ciężarki, beczki którymi można wyciskać, drewno do przerzucania oraz drążek do podciągania się na ścianie po prawej, 4 ładne niewiasty w trakcie ćwiczeń na owym drążku. Dwie stoją bo teraz ich kolej, dwie odpoczywają bo już wykonały po serii. Na podwórzu w głębi w oknie klimatyzator czyli w mieszkaniu mieści się lokal gastronomiczny…. muszą w nim nieźle gotować bo na pierwszym piętrze otwarte okno czyli ktoś ewidentnie lubi te zapachy. W sąsiednim domu po prawej musi mieszkać ktoś kto na co dzień pracuje w szklarni a kto mało zarabia. To tłumaczy dlaczego wszyscy w kamienicy mają kwiaty, bluszcze i inne sadzonki.

  Odpowiedz
 • moim zdaniem klimatyzator ( jeśli rzeczywiście nim jest) wyklucza Gdańsk w 1915 – w tych latach dopiero raczkowała w USA – klimat, ubiory według mnie sugerują, że zdjęcie zrobiono jednak w Ameryce. Rura to może trzepak?
  Jarek

  Odpowiedz
 • Zaułek przy jakimś kościele gdańskim

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.