W dniach 16-17-18 sierpnia 2019 roku na terenie Portu Lotniczego Gdynia Kosakowo obyła się już 3 edycja pokazów lotniczych Lotos Aerobaltic 2019. Impreza, podobnie jak w ubiegłym roku, była podzielona na pokazy nocne na miejskiej plaży w Gdyni i pokazy dynamiczne na terenie lotniska Kosakowo.

Zespół Saudi Hawks fot. Marcin Huta , www.lemofly.pl
Zespół Saudi Hawks fot. Marcin Huta , www.lemofly.pl

W piątek otwarcie pokazów zostało zainicjowane wieczorno-nocnym pokazem z elementami światła, muzyki i prezentacją samolotów oraz śmigłowców. Podobny też pokaz na plaży odbył się w sobotę.

Piękna gra świateł muzyki zrobiła ogromne wrażenie na zgromadzonej publiczności. Dla mnie osobiście największe wrażenie robiły samoloty odrzutowe, które prezentowały się przez trzy dni na Lotnisku Kosakowo. Była to okazja zobaczyć takie maszyny, jak Su-24, Su-27 z Ukraińskich Sił Powietrznych. Zaplecze techniczne przyleciało samolotem transportowym Ił-76.

Zespół Saudi Hawks fot. Marcin Huta , www.lemofly.pl
Zespół Saudi Hawks fot. Marcin Huta , www.lemofly.pl

Ogromne na mnie wrażenie zrobił zespół Saudi Hawks, który to po raz pierwszy zaprezentował się w Polsce właśnie na LOTOS Gdynia Aerobaltic. Na tegorocznych pokazach pojawiły się również maszyny z USA (USAF), w tym mój ulubiony śmigłowiec AH-64 Apache oraz Sikorsky UH-60 Black Hawk w wersji medycznej. Zabezpieczenie dla tych maszyn zapewniała ekipa, która przyleciała samolotem Hercules C-130.

Z Polskich Sił Powietrznych w pokazie dynamicznym zaprezentowały się maszyny: odrzutowiec Su-22, śmigłowiec Anakonda oraz zespół Orliki. Na statyce można było zobaczyć śmigłowiec pokładowy SH-2G, śmigłowiec medyczny Mi-17, śmigłowiec ratownictwa morskiego Anakonda oraz śmigłowiec szturmowy Mi-24. Pogoda była łaskawa, co umożliwiło wykonywanie bardzo dynamicznych pokazów, zwłaszcza dla takich maszyn, jak Su-27 i Su-22. To była już moja trzecia edycja tej imprezy. Podsumowując, to był bardzo dobrze spędzony czas w klimacie lotniczym, świetna okazja spotkać prawdziwych świrów lotniczych tych za sterami i tych z aparatami. Fantastyczna okazja spotkać się z przyjaciółmi …. Właśnie tam na pokazach na lotnisku Gdynia Kosakowo.

Marcin Huta – LemoFly


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.