Decyzją zarządu Lechii Gdańsk nowym trenerem pierwszego zespołu Lechii został Adam Owen. Dotychczasowy szkoleniowiec Biało-Zielonych Piotr Nowak będzie pełnił funkcję dyrektora sportowego. Janusz Melaniuk natomiast będzie piastował stanowisko dyrektora technicznego.

Piotr Nowak
Piotr Nowak

Według Prezesa Adama Mandziary jego imiennik z Walii został ściągnięty do Lechii Gdańsk z myślą o tym, żeby w przyszłości objąć I zespół biało-zielonych. Jak jednak zaznacza nie spodziewał się, że to nastąpi tak szybko. Sytuacja w klubie wymagała jednak zrobienia „resetu”, stąd decyzja o przekazaniu „pałeczki” Walijczykowi.

Kiedy Adam Owen przychodził do naszego klubu, wiedzieliśmy, że będzie on trenerem pierwszego zespołu. Tej decyzji nie podjąłem wówczas sam, tylko razem z Piotrem Nowakiem. Nie spodziewaliśmy się, że stanie się to tak szybko, jednak sytuacja wymaga tego, by zrobić „reset” i zacząć pewne rzeczy od początku – wyjaśnił prezes Lechii Gdańsk Adam Mandziara.

Cel, jaki stawiamy przed nowym trenerem oraz przed drużyną, jest prosty. Jest nim wygrywanie meczów i zdobywanie punktów. Chcemy widzieć na boisku zespół walczący, żądny zwycięstw. Na murawie ma być ogień – dodał Adam Mandziara.

Trener od przygotowania fizycznego
Dotychczas Adam Owen  odpowiadał za przygotowanie motoryczne zawodników. Jednak w ostatnich meczach to właśnie Owena można było częściej oglądać przy bocznej linii  niż Piotra Nowaka. Walijczyk chce przenieść swoje 15-letnie doświadczenie pracy w klubach do pracy w roli trenera I zespołu.

Jestem trenerem od 15 lat i objęcie funkcji pierwszego trenera to dla mnie naturalny progres. Byłem w sztabach szkoleniowych zarówno w klubach, jak i reprezentacji Walii, tak więc zebrałem doświadczenie, które wykorzystam teraz w pracy jako trener pierwszej drużyny Lechii – powiedział Adam Owen.

Nowy trener zapowiada, że rewolucji nie zamierza robić. Chce szukać balansu pomiędzy atakiem a obroną. Największą bolączką drużyny jest liczba straconych bramek, zarówno u siebie jak i na wyjeździe.

Uważam, że zespół nie potrzebuje rewolucyjnych zmian, raczej kilku poprawek. W dotychczasowych spotkaniach tworzyliśmy sobie dużo szans na to, by zakończyć je wygranymi, więc teraz będziemy pracować nad tym, by te szanse rzeczywiście zamieniać na punkty. Jedną z kluczowych rzeczy do poprawy to na pewno znalezienie właściwego balansu między obroną a atakiem. Straciliśmy za dużo bramek zarówno u siebie, jak i na wyjeździe i tym musimy się koniecznie zająć – dodał nowy trener Lechii Gdańsk.

Piotr Nowak zostaje w Lechii
Chociaż Piotr Nowak nie będzie już trenerem pierwszego zespołu, to jednak pozostanie w Klubie. Zastąpi dotychczasowego dyrektora sportowego Lechii Gdańsk Janusza Melaniuk, który będzie pełnił funkcje dyrektora technicznego. Dyrektor sportowy Nowak zamierza wspólnie z trenerem Owenem wypracować nowy model szkolenia, od najmłodszego rocznika aż do seniorów. W tym celu w najbliższych dniach wspólnie z prezesem udadzą się do Stanów, gdzie mają odbyć cykl spotkań z władzami MLS (tamtejszej ligi piłki nożnej) oraz menagerami poszczególnych klubów.

Na pewno nie jest to dla mnie jakiegoś rodzaju pożegnanie, ale bardziej powitanie w nowej roli. Wymaga ona ode mnie dużej odpowiedzialności, której uważam, że jestem w stanie podołać. Ze względu na swoje doświadczenie mam wiele do zaoferowania nie tylko jeśli chodzi o sprawy pierwszej drużyny, ale także naszej Akademii. Będziemy chcieli wprowadzić jeden model kształcenia w naszym klubie od najmłodszych roczników aż do seniorów. Wspólnie z Adamem Owenem ustalimy model treningowy, kryteria szkoleniowe, by Lechia miała swój rozpoznawalny styl. W najbliższych dniach wraz z prezesem lecimy do Stanów Zjednoczonych, by porozmawiać z władzami MLS i managerami poszczególnych klubów i zaczerpnąć od nich trochę wiedzy. Chcemy zrobić w Lechii coś innowacyjnego. Na pewno taktyka i ustalanie składu pierwszego zespołu będą wyłączną decyzją trenera Adama Owena – podkreślił Piotr Nowak.

Mateusz Błażewicz / GoniecGdanski.pl


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.