Fotorelacje

Orzeł pruski na dawnej przychodni kolejowej

Po raz kolejny – dzięki uprzejmości p. Rafała z firmy Versus – mogliśmy obejrzeć od środka remont budynku przedwojennej inspekcji kolejowej. Tym razem okazja była pierwszorzędna – rekonstrukcja orła pruskiego na kartuszu od strony wschodniej. 

Ślady orła odsłoniły się przy renowacji budynku, a bystre oko p. Rafała, jego intuicja i dbałość o szczegóły nie pozwoliły temu znalezisku pójść w zapomnienie.  Minęło kilka tygodni i oto mamy zrekonstruowanego orła, który niebawem powróci na kartusz.  Ważne jest, że orzeł zachowuje gramaturę i wszystkie właściwości materiału użytego przed wojną do wystroju budynku.  Prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora.


Inspekcja Kolejowa przed wojnąNad rzeźbą orła pracowały trzy osoby z firmy Mopik tj. Katarzyna Grządziel – tegoroczna dyplomantka gdańskiej ASP, Iwona Jurkiewicz  i Czesław Fankidejski – absolwenci gdańskiej ASP.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z procesu rekonstrukcji oraz kilkanaście z samego budynku.


A na koniec chcemy powiedzieć, że Gdańsk Strefa Prestiżu ma swój skromny udział w całym przedsięwzięciu, ponieważ znaleźliśmy rzeźbę orła na przedwojennej pocztówce i ten wizerunek był wzorem do rekonstrukcji.

Anna Pisarska-Umańska

 


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.