Nauka

Ponowne otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach

Niedźwiady dzieli od Bydgoszczy zaledwie 30 minut jazdy samochodem, a ma się wrażenie, że wraz z dotarciem na miejsce przenosimy się do innego świata, skrajnie odległego od pędzącej w ślepym transie cywilizacji.

Wszystko snuje się tu leniwie a codziennym, ludzkim obowiązkom obojętnie przygląda się piękna otaczająca przyroda – pola, lasy, śpiewające ptaki i… tabuny komarów. Siedzibą obserwatorium astronomicznego jest dawna wiejska szkoła podstawowa, położona na skrzyżowaniu lokalnych dróg łączących ze sobą kilka wsi o oryginalnych i swojsko brzmiących nazwach – Samoklęski Duże, Niedźwiady, Grzeczna Panna, czy kolonia Suchy Pies.

obserwatorium Astronomiczne w Niedźwiadach
Obserwatorium Astronomiczne w Niedźwiadach.

Zbudowany na początku XX wieku ceglany budynek ze spadzistym dachem pokrytym dachówką porośnięty był gęstym bluszczem i winogronami. Wybitnie wyróżniał się z otoczenia, przyciągając trudno definiowalnym ciepłem i niepowtarzalną aurą. Kiedyś stanowił miejsce pierwszego etapu edukacji dla okolicznej dziatwy, w roku 2000 szkoła zakończyła jednak swoją działalność. Niebywałą zaletą tego miejsca jest położenie z dala od miejskiego oświetlenia oraz stosunkowo niski procent opadów rocznych. Dostrzegając wielki astronomiczny potencjał Niedźwiad, rozpoczęto usilne starania o długoterminowe udostępnienie pomieszczeń byłej szkoły i części terenu wokół niej. Dzięki przychylności władz gminy Szubin zostały one zwieńczone sukcesem. Opiekunem nieruchomości zostało Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne, którego prezesem jest Marek Nikodem.

Kilka lat temu samorządowcy zadeklarowali również chęć i determinację, aby ośrodek w Niedźwiadach został gruntownie wyremontowany, gdyż jego stan pozostawiał wiele do życzenia. Przeprowadzony remont generalny budynku zakładał pozostawienie murów, wymianę dachu, okien i wszystkich instalacji. Zmienił się układ pomieszczeń, budynek uzyskał ogrzewanie i zaplecze socjalne o dobrym standardzie. Został też wypracowany nowy model funkcjonowania ośrodka, który określi jego charakter na przyszłość. Według słów prezesa Marka Nikodema, na pewno zwiększy się zakres działań dydaktycznych i popularyzatorskich prowadzonych przez PPSAE.

Ukończenie remontu stało się okazją do uroczystego otwarcia placówki edukacyjnej, na którą zostali zaproszeni liczni goście – lokalne władze, organizacje pozarządowe, działacze PPSAE, miłośnicy astronomii z okolic i inni. Wśród nich znalazł się też prof. dr hab. Maciej Mikołajewski – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Urania. Postępy Astronomii” oraz scenarzysta rewelacyjnego serialu popularnonaukowego „Astronarium”. Opowiedział on o pracach niedawno powołanego Zespołu Parlamentarnego ds. Technologii Kosmicznych i Astronomii oraz Obchodów 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika. Wśród uchwał zespołu znalazła się min. rekomendacja ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, a także deklaracja rozpoczęcia działań w kierunku zmian w podstawie programowej szkół średnich i stworzeniu nowego przedmiotu o roboczej nazwie „Technologie kosmiczne i astronomia”.

Prof. Mikołajewski wygłosił również wykład na temat 100 lat astronomii w Polsce (po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.), szczególną uwagę poświęcając stuletniej historii pisma, którym kieruje i roli Polaków w rozwoju tej nauki na świecie.

Część merytoryczną uroczystości podsumowała prezentacja multimedialna o Układzie Słonecznym, komentowana na żywo przez Piotra Majewskiego z Radia PiK oraz cenionego popularyzatora astronomii, Jerzego Rafalskiego, z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.

Przy okazji kręcenia materiału do relacji z otwarcia obserwatorium w Niedźwiadach okazało się, że na terenie stacji odbywa się zbiórka funduszy na terapię małej Celinki Andrzejewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Więcej o walce dziewczynki powiedziały same kwestorki, a my zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do wpłaty nawet najmniejszych kwot, aby dać dziecku szansę i nadzieję na lepszą przyszłość.

Imprezę zakończył koncert klasycznej muzyki elektronicznej w wykonaniu gdańszczanina Przemysława Rudzia, zaprzyjaźnionego ze stacją w Niedźwiadach popularyzatora astronomii, a na co dzień pracownika Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Przedstawił on przekrojowy materiał z jego wcześniejszych płyt i jedną kompozycję premierową „Pavimentum”, która znajdzie się na płycie „Copernicus” (wydawcą jest Fundacja Nicolaus Copernicus z Truszczyn).

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj opinię lub komentarz.