Elbląg także miał swój „Fischmarkt” (dziś bulwar Zygmunta Augusta), czyli miejsce, gdzie handlowano rybami, a usadowiony był przy nabrzeżu rzeki Elbląg, tuż obok Mostu Wysokiego (Kogi, Hohe Brücke), tu widocznego po przebudowie z roku 1926.

Targ rybny w Elblągu, fotografia z lat 1927-1932

W głębi widoczny spichlerz „Cesarz” (Kaiserspeicher), który zbudowano przed rokiem 1780, a tuż za nim, spichlerz „Jednorożec” (Einhorn) z roku 1806. Niestety oba spichlerze tak końca wojny, jak i czasu po niej nie przetrwały.

przeczytaj: 

Przed spichlerzem „Cesarz”, nieco zasłonięty barierką mostu, dostrzec można budynek Starej Giełdy (Alte Börse), zbudowany w roku 1790. Od roku 1867 budynek trafiał w prywatne ręce, a najdłużej, bo ponad 50 lat, był we władaniu kupca o nazwisku Carl Steppuhn. Ten ostatni po nabyciu obiektu w 1894 r. dokonał gruntownego remontu umieszczając w nim sklep żelazny, zaś w roku 1930 dobudował łącznik ze spichrzem „Cesarz” i po przebudowaniu parteru spichlerza, znacząco powiększył powierzchnię handlową. Także i ten obiekt uległ zniszczeniu wiosną 1945 r. W roku 2014 budynek został odbudowany na wzór dawnej giełdy i w jego murach znalazł się lokal pn. Specjal Pub, pod patronatem koncernu piwowarskiego.

Widok na targ rybny w Elblągu, 1927-32

Robert Krygier

Od redakcji -Tak to miejsce wygląda obecnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *