Zapraszamy na koncert „Nie ma większej miłości” ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który odbędzie się 10 września o godzinie 19:30 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. To wydarzenie jest dedykowane pamięci Rodziny Ulmów z Markowej, która heroicznie ratowała rodziny żydowskie podczas II wojny światowej, poświęcając własne życie.

W hołdzie Rodzinie Ulmów – zaproszenie na koncert

W roku 1995, w wrześniu, małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za swoje bohaterskie czyny. Od 2018 roku, w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej, które miały miejsce 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków, którzy niosąc pomoc podczas okupacji niemieckiej, ratowali Żydów.
10 września 2023 roku odbędzie się uroczysta beatyfikacja Rodziny Ulmów. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina. To właśnie tej niezwykłej rodzinie i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata dedykowany jest ten koncert.

Niedzielny koncert będzie okazją do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych, którzy w czasach niewyobrażalnego terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

Repertuar koncertu oparty jest na projektach autorstwa Darka Malejonka:
– „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” współpraca z Narodowym Centrum Kultury, opowiadające o Polakach ratujących Żydów,
– „Centrum Oporu Cywilnego” współpraca z Instytutem Pileckiego, opowiadające o Cywilach walczących bez broni.

Podczas koncertu wystąpią:
Darek Malejonek, Marika, Dagmara i Martyna Melosik, Kasia Malejonek, Aleksandra Idkowska, Symcha Keller, Damian Ukeje oraz Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.Etno i Kacper Popek.

Wstęp wolny
Bazylika pw. św. Brygidy w Gdańsku mieści się przy ulicy Profesorskiej 17.

Organizatorzy: Biuro Programu Niepodległa, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Bazyliką Św. Brygidy w Gdańsku, Fundacja Muzyka Świata.

Wydarzenie organizowane przez Biuro „Niepodległa” w ramach programu kulturalnego towarzyszącego beatyfikacji rodziny Ulmów.
Sfinansowano ze środków Budżetu Państwa.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe


Dodaj opinię lub komentarz.