Wydarzenia i informacje

Wernisaż wystawy „Średniowieczna historia bł. Doroty”.

Zapraszamy do wzięcia udziału w  projekcie „Średniowieczna historia bł. Doroty”. Projekt rozpocznie się od wernisażu w dniu wspomnienia błogosławionej Doroty z Mątów 25.06.2021 r.

Podczas tego wydarzenia wysłuchamy prelekcji prof. Marty Kowalczyk, która przybliży nam sylwetkę niezwykłej gdańszczanki, a następnie wysłuchamy koncertu muzyki średniowiecznej w wykonaniu Scholi Gregorianum Gedanensis. Program koncertu składa się z pieśni, których słuchała również bł. Dorota! Wernisaż odbędzie się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Całość wydarzenia będzie transmitowana on-line poprzez kanał YouTube Fundacji Skrzydła.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 25.06-31.07 w Bazylice Mariackiej, a 01.08-31.08 w kościele bł. Doroty w gdańskim Jasieniu. Wystawa zostanie przetłumaczona również na język angielski.

Celem naszego projektu jest zachęcenie do głębszego zapoznania się z życiem i duchowością bł. Doroty z Mątów oraz nakreślenie kontekstu historycznego i społecznego kultur i społeczeństw, które wpłynęły na życie błogosławionej. Chcemy pokazać również, jak żywy jest dzisiaj jej kult na północy i wschodzie Polski.

Oprócz zarysowania charakteru mieszkańców Żuław, Gdańska i Kwidzyna, treść wystawy nawiąże również do atmosfery historycznej tamtych czasów, których osią będzie żywot błogosławionej. Dzięki temu uzyskamy pełen obraz życia bł. Doroty. Będzie on wyjątkowy, ponieważ złoży się na niego życie żony, matki, wdowy, pielgrzyma, a wreszcie rekluzy, mistyczki i stygmatyczki. Bł. Dorota jest patronką kobiet, matek, trudnych małżeństw, Diecezji Elbląskiej oraz Pomorza. Poznanie szczegółowych faktów z jej życia nie pozostawia obojętnym, a jej kult aktualny jest do dziś.

Harmonogram wernisażu:
19:00 – Uroczyste otwarcie wernisażu wystawy: „Średniowieczna historia bł. Doroty”
19:15 – Konferencja p. dr hab. Marty Kowalczyk
20:00 – koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Scholi Gregorianum Gedanensis

Chrzcielnica, w której chrzczona była bł. Dorota w roku 1347, kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich, fot. APU

Partnerzy projektu:

  • Wojewoda Pomorski
  • Arcybiskup Tadeusz Wojda
  • Bazylika Mariacka
  • Parafia bł. Doroty w Gdańsku
  • Sanktuarium bł. Doroty w Mątach
  • Totalizator Sportowy

Patronaty medialne:

  • Gość Gdański
  • TVP3 Gdańsk
  • Radio Gdańsk
  • Gdańsk Strefa Prestiżu

Projekt został dofinansowany ze środków programu Patriotyzm Jutra organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Program koncertu Ad honorem beatae Dorothae de Monty:

1. Antiphona t. IV Pulchra es amica mea Ms_Mar_f_406
1.1. Psalmus Venite Ms_Mar_f_410
2. Hymnus de s. Dorothea t.VII Festum nunc celebret Ms_Mar_f_410/7
3. Antiphona t. IV Dilectus meus cum verso Iam enim venis Ms_Mar_f_406
3.1. Psalmus Domine, Dominus noster Prototyp dominikański 1256
4. Fragment Żywotu Doroty z Mątów wg Jana z Kwidzyna
5. Responsorium t.VI Nigra sum cum verso Nolite me considerare Ms_Mar_f_406
6. Legenda bł. Doroty z Mątów
7. Responsorium t. IV Tota pulchra es Ms_Mar_f_406 cum versis:
7.1. Odor unguentorum
7.2. Iam enim venis
7.3. Et vox turturis
7.4. Surge propera
8. Visitatio BMV Ms_Mar_f_406
9. Kyrie de Missa BMV Ms_Mar_f_406
10. Antiphona t. V Gaude Dei Genitrix Ms_Mar_f_406

  • Informacja o prelegentce

Dr hab. Marta Kowalczyk – absolwentka Instytutu Kultury Chrześcijańskiej i UWM w Olsztynie, profesor w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. Prowadząc od 2008 roku wykłady dla studentów Nauk o Rodzinie Wydziału Teologii UWM w Olsztynie wydała podręczniki dotyczące terapii zajęciowej oraz funkcjonowania osób niepełnosprawnych w rodzinie i społeczeństwie. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autorka książek z historii duchowości oraz dziejów joannitów.

źródło: https://martakowalczyk.eu/

  • Informacja o autorze obrazu

Krzysztof Izdebski-Cruz (Kriz Cruz) wł. Krzysztof Izdebski, (ur. 1966 w Toruniu) malarz, grafik, animator kultury. Działa w Polsce i za granicą, jest artystą zaliczanym do grona „Nowych Dawnych Mistrzów” – nieformalnej grupy współczesnych artystów figuratywnych, opisanych przez Donalda Kuspita (w jego książce „The End of Art”) i prezentowanych na wystawach: „California New Old Masters” – Hermosa Beach, Kalifornia, USA w „Nowi Dawni Mistrzowie/New Old Masters” – Gdańsk, Polska, na przełomie 2006/2007 r. oraz „NOM Invitational” – Nowy Jork, USA w roku 2010.

źródło: http://www.izdebskiart.com/

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *