Po przyjaznym odbiorze naszych filmów o Żuławach postanowiliśmy nakręcić kolejne sekwencje. Również towarzyszył nam dr Dariusz Piasek i jego ogromna wiedza o tych terenach.

Żniwa na Żuławach, prawdopodobnie okolice Elbląga

Tym razem nie oparliśmy się o album „Żuławy Gdańskie na dawnej pocztówce”, szukając miejsc tam opisanych, bowiem przekroczyliśmy linię Wisły. Dlaczego Żuławy? Czy tylko dlatego, że są blisko Gdańska? Nie tylko. Kto wkracza na Żuławy, musi uznać umiejętność i mądrość człowieka w oswajaniu tego terenu, musi poddać się urokowi wierzb, gotyckich kościołów i podcieniowych domów. To magnes.

Czy wierzę w anioły? Widuję je czasem… Szczególnie dobrze mają się na Żuławach, bo tu, w bezkresie niebieskiego powietrza, czują się jak u siebie… – powiedziała poetka Anna Peplińska w wywiadzie dla Dziennika Elbląskiego.

Odwiedziliśmy 8 miejscowości, ale Lubieszewo doczekało się dwóch filmów. Bardzo mocno w tym miejscu dziękuję ks. dr Arkadiuszowi Dekańskiemu. Dzięki niemu nie mogliśmy wprost wyjść z kościoła pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Świątynia okazała się skarbnicą symboli i metafizycznego piękna.

Odcinki będą publikowane co tydzień w środę, począwszy od 6 października. W ten sposób spędzimy czas aż do świąt Bożego Narodzenia.

Miejscowości, które odwiedziliśmy z Piaskiem

Poruszaliśmy się wprawdzie po Żuławach Elbląskich, ale jeśli macie Państwo ochotę, to album o Żuławach Gdańskich ciągle jest dostępny przy ulicy Łagiewniki 56. To najlepsza księgarnia w Gdańsku o tematyce gdańskiej i żuławskiej.

Dariusz Piasek „Żuławy Gdańskie na dawnej pocztówce” Gdański Kantor Wydawniczy 2019 r. Pocztówki Krzysztofa Gryndera. Album dostępny jest w Gdańskiej Księgarni Naukowej przy ul. Łagiewniki 56.

Tu można przeczytać artykuły Dariusza Piaska o symbolice żuławskich kościołów:

Które miejscowości powinniśmy jeszcze odwiedzić i sfilmować?

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *