Pręgowo (Prengenau) to kolejna wieś Wolnego Miasta Gdańska. Jako jednolita miejscowość istnieje od niedawna – od 2014 roku, gdy połączono dwa Pręgowa, Dolne i Górne.

kościół i gospoda Wypoczynek

Pierwsza wzmianka o miejscowości, sugerująca istnienie we wsi parafii, pochodzi z 1323. W 1396 Konrad von Jungingen nadał wieś gdańskim brygidkom. Mniszki sprawowały patronat nad miejscową parafią i miały prawo wyznaczania proboszcza. W latach 1460 – 1772 Pręgowo, jak i całe Prusy Wschodnie, należało do Królestwa Polskiego.

gospoda

W 2 poł. XVI wieku Pręgowo było nadal własnością klasztoru brygidek w Gdańsku, wieś była wówczas folwarkiem o powierzchni 2 łanów, należała do dekanatu gdańskiego. Od 1593 kościół jako filialny podlegał proboszczowi kościoła NMP w Gdańsku, w latach 1683–1859 związany był z tamtejszą Kaplicą Królewską, po czym stał się siedzibą samodzielnej parafii. Zapisy o wsi wiążą się właściwie wyłącznie z kościołem, jego solidne mury mają miejscami 1,5 metra grubości.

kościół katolicki w Pręgowie

W 1869 roku w pobliżu Pręgowa zbudowano wodociąg dla Gdańska.

teren wodociągów

W 1886 roku zbudowano obok wsi odcinek linii kolejowej Pruszcz – Kartuzy, natomiast przystanek kolejowy powstał dopiero w 1907 roku. Budowa kolei przyniosła wsi i jej mieszkańcom wiele korzyści, stanowiła bezpośrednie połączenie z Gdańskiem. Na przełomie XIX i XX wieku zwiększyła się też prawie dwukrotnie ilość mieszkańców do ponad 500 w obu wsiach (Dolne- większe, i Górne).

W okresie Wolnego Miasta oprócz istniejącej wcześniej szkoły, powstały w Pręgowie przedszkole, schronisko (dla młodzieży i Dom Opieki dla Starszych pod wezwaniem Św. Anny.

przedszkole
schronisko młodzieżowe
Dom św. Anny
obóz pracy

Edward Jankowski

One thought on “Pręgowo – zdjęcia

  • przedszkole i dzisiaj jest w tym samym miejscu co onegdaj :-)

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.