Pręgowo

Pręgowo (Prengenau) to kolejna wieś Wolnego Miasta Gdańska. Jako jednolita miejscowość istnieje od niedawna – od 2014 roku, gdy połączono dwa Pręgowa, Dolne i Górne.

kościół i gospoda Wypoczynek

Pierwsza wzmianka o miejscowości, sugerująca istnienie we wsi parafii, pochodzi z 1323. W 1396 Konrad von Jungingen nadał wieś gdańskim brygidkom. Mniszki sprawowały patronat nad miejscową parafią i miały prawo wyznaczania proboszcza. W latach 1460 – 1772 Pręgowo, jak i całe Prusy Wschodnie, należało do Królestwa Polskiego.

gospoda

W 2 poł. XVI wieku Pręgowo było nadal własnością klasztoru brygidek w Gdańsku, wieś była wówczas folwarkiem o powierzchni 2 łanów, należała do dekanatu gdańskiego. Od 1593 kościół jako filialny podlegał proboszczowi kościoła NMP w Gdańsku, w latach 1683–1859 związany był z tamtejszą Kaplicą Królewską, po czym stał się siedzibą samodzielnej parafii. Zapisy o wsi wiążą się właściwie wyłącznie z kościołem, jego solidne mury mają miejscami 1,5 metra grubości.

kościół katolicki w Pręgowie

W 1869 roku w pobliżu Pręgowa zbudowano wodociąg dla Gdańska.

teren wodociągów

W 1886 roku zbudowano obok wsi odcinek linii kolejowej Pruszcz – Kartuzy, natomiast przystanek kolejowy powstał dopiero w 1907 roku. Budowa kolei przyniosła wsi i jej mieszkańcom wiele korzyści, stanowiła bezpośrednie połączenie z Gdańskiem. Na przełomie XIX i XX wieku zwiększyła się też prawie dwukrotnie ilość mieszkańców do ponad 500 w obu wsiach (Dolne- większe, i Górne).

W okresie Wolnego Miasta oprócz istniejącej wcześniej szkoły, powstały w Pręgowie przedszkole, schronisko (dla młodzieży i Dom Opieki dla Starszych pod wezwaniem Św. Anny.

przedszkole
schronisko młodzieżowe
Dom św. Anny
obóz pracy

Edward Jankowski

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę

One thought on “Pręgowo

  • 31 grudnia 2017 at 18:02
    Permalink

    przedszkole i dzisiaj jest w tym samym miejscu co onegdaj 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *