Festiwal ORGANy PLUS+ to światowej sławy artyści prezentujący muzykę na dawnych instrumentach z towarzyszeniem unikatowych organów z jedynego w Polsce lectorium w niezmienionej od stuleci akustyce gotyckiego kościoła Św. Trójcy w Gdańsku.

wiosenna edycja festiwalu

Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom – jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby ona przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się jak rozmiłowany w sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku, czy klasycyzmu, albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem Nieznanego…

wiosenna edycja festiwalu

Kolejny etap takiej właśnie podróży w czasie chcielibyśmy Państwu zaproponować w ramach festiwalu ORGANy PLUS+, którego jesienna edycja odbędzie się w gdańskim kościele OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 11-15 października 2017 roku. Głównym towarzyszem naszej podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które z cierpliwą pieczołowitością od wielu lat są rekonstruowane w kościele Św. Trójcy. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym czy barokowym Gdańsku.

wiosenna edycja festiwalu

Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, niezmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce lektorium, wreszcie muzyka niesłyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków.

Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie! Zapraszamy!

Program festiwalu ORGANy PLUS+ Jesień 2017

11.10 godz. 19:00 + Monteverdi
Non Teme Durezza, Non Sfugge Asprezza
Mauricio Croci (Szwajcaria) klawesyn, organy

12.10 godz. 19:00 + Impro
The craft of improvisation
Sietze de Vries (Holandia) organy
Eran Wejsenblum (Holandia) flety proste

13.10 godz. 19:00 + Traverso
Rund um Bach I
Markus Schwenkreis (Szwajcaria) organy
Liane Ehlich (Szwajcaria) flet traverso
Renate Sudhaus (Szwajcaria) flet traverso

14.10 godz. 19:00 + Skrzypce
Wokół Bacha II
Maija Lehtonen (Finlandia) organy
Manfred Grässbeck (Finlandia) skrzypce

15.10 godz. 15:30 + Ensemble
Gdańskie koncerty
Alina Ratkowska klawesyn/dyrygent
Goldberg Baroque Ensemble
Andrzej Szadejko organy

Bilety: 20 zł, ulgowy 10 zł. Bezpłatnie dla emerytów, rencistów,dzieci i młodzieży szkolnej oraz dla studentów uczelni artystycznych. 

Gdańsk Strefa Prestiżu
materiały prasowe

 

Dodaj opinię lub komentarz.