Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza wszystkich, którzy chcą uczcić bohaterów podziemia niepodległościowego Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.
Oboje zginęli tego samego dnia 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku, pochowani zostali też obok siebie w bezimiennym grobie. Miejsce to jesienią 2014 r. odnalazł na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym zespół poszukiwawczy IPN, kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
Pogrzeb państwowy bohaterów odbył się 28 sierpnia 2016 r. – w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterach przez komunistycznych oprawców.
Przeczytaj więcej na ten temat:
Program Obchodów
- godz. 17.30
Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”
Miejsce:
Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, ul. Antoniego Giełguda - godz. 18.30
Msza św. w kościele księży Salezjanów, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”
Miejsce:
Kościół pw. św. Jana Bosko w Gdańsku Oruni, ul. Gościnna 15 - godz. 20.00
Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”
Wstęp wolny. Na spektakl liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod adresem: artur.chomicz@ipn.gov.pl
Miejsce:
Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9
Program obchodów – PDF
O spektaklu
Twórcy przedstawienia, to jedna z najdłużej działających w kraju scen niezależnych, alternatywnych.
Scenariusz, scenografia, reżyseria: Tomasz Antoni Żak
Aktorzy: Anna Warchał (Lilka); Ewa Tomasik (Helena); Aleksandra Pisz (Danusia); Przemysław Sejmicki (Janek), Maciej Małysa (Konrad);
Opracowanie pieśni: Grzegorz Radłowski
Technika: Ryszard Zaprzałka
Spektakl „Wyklęci” ustami aktorów zadaje nam pytanie o prawdziwą Polskę z „Nie–Teraz”, wieczną. Zadaje pytanie o Polskę, która potrafi zmieniać Polaków w prawdziwych ludzi. Ktoś, kto stawia pytanie: „Co z ta Polską?”, otrzymuje odpowiedź godną pytania. Jest chora i nienormalna. Zapytaj siebie: Co z Tobą Polaku? Albo Ty masz rację albo Rejtan i Ci Wyklęci – pisał Jan Maniak w inTARnet.pl.
To bardzo piękne, mądre i ważne przedstawienie, mające ogromny wymiar historyczno-polityczny – tak w „Naszym Dzienniku” recenzowała „Wyklętych” krytyk teatralny Temida Stankiewicz-Podhorecka.
Z kolei Janusz Krasiński, członek Szarych Szeregów, słynny dramatopisarz, tak zwerbalizował swoje wrażenia:
Chciałem podziękować zespołowi i powiedzieć, że dokonał naprawdę cudu. I to, co tutaj zostało pokazane, to wyście Państwo pokazali moich najbliższych kolegów, moje koleżanki, moje całe to środowisko, w którym ja się obracałem w czasie okupacji; tych ludzi, którzy ginęli potem w Powstaniu… zostało to naprawdę odtworzone – klimat, klimat tamtych czasów. Myślenie tych ludzi, tych młodych ludzi, często naiwne. Wiara, jakaś ogromna wiara w Polskę, w patriotyzm, w zwycięstwo, w wartości. To wszystko zostało pokazane niesłychanie plastycznie. Gratuluję wielkiej sztuki!
Organizatorem obchodów jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, a partnerem Stowarzyszenie Historyczne im. V Wileńskiej Brygady AK.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3Gdańsk, Radio Gdańsk, „Gość Niedzielny” oraz Gdańsk Strefa Prestiżu.
Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe