Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza wszystkich, którzy chcą uczcić bohaterów podziemia niepodległościowego Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Obchody 72. rocznicy śmierci „Inki” i „Zagończyka”

Oboje zginęli tego samego dnia 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku, pochowani zostali też obok siebie w bezimiennym grobie. Miejsce to jesienią 2014 r. odnalazł na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym zespół poszukiwawczy IPN, kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Pogrzeb państwowy bohaterów odbył się 28 sierpnia 2016 r. – w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterach przez komunistycznych oprawców.

Przeczytaj więcej na ten temat:

Program Obchodów

 • godz. 17.30
  Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”
  Miejsce:
  Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, ul. Antoniego Giełguda
 • godz. 18.30
  Msza św. w kościele księży Salezjanów, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”
  Miejsce:
  Kościół pw. św. Jana Bosko w Gdańsku Oruni, ul. Gościnna 15
 • godz. 20.00
  Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”
  Wstęp wolny. Na spektakl liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod adresem: artur.chomicz@ipn.gov.pl
  Miejsce:

  Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9

Program obchodów – PDF

O spektaklu

Twórcy przedstawienia, to jedna z najdłużej działających w kraju scen niezależnych, alternatywnych.

Scenariusz, scenografia, reżyseria: Tomasz Antoni Żak
Aktorzy: Anna Warchał (Lilka); Ewa Tomasik (Helena); Aleksandra Pisz (Danusia); Przemysław Sejmicki (Janek), Maciej Małysa (Konrad);
Opracowanie pieśni: Grzegorz Radłowski
Technika: Ryszard Zaprzałka

Spektakl „Wyklęci” ustami aktorów zadaje nam pytanie o prawdziwą Polskę z „Nie–Teraz”, wieczną. Zadaje pytanie o Polskę, która potrafi zmieniać Polaków w prawdziwych ludzi. Ktoś, kto stawia pytanie: „Co z ta Polską?”, otrzymuje odpowiedź godną pytania. Jest chora i nienormalna. Zapytaj siebie: Co z Tobą Polaku? Albo Ty masz rację albo Rejtan i Ci Wyklęci – pisał Jan Maniak w inTARnet.pl.

To bardzo piękne, mądre i ważne przedstawienie, mające ogromny wymiar historyczno-polityczny – tak w „Naszym Dzienniku” recenzowała „Wyklętych” krytyk teatralny Temida Stankiewicz-Podhorecka.

Z kolei Janusz Krasiński, członek Szarych Szeregów, słynny dramatopisarz, tak zwerbalizował swoje wrażenia:
Chciałem podziękować zespołowi i powiedzieć, że dokonał naprawdę cudu. I to, co tutaj zostało pokazane, to wyście Państwo pokazali moich najbliższych kolegów, moje koleżanki, moje całe to środowisko, w którym ja się obracałem w czasie okupacji; tych ludzi, którzy ginęli potem w Powstaniu… zostało to naprawdę odtworzone – klimat, klimat tamtych czasów. Myślenie tych ludzi, tych młodych ludzi, często naiwne. Wiara, jakaś ogromna wiara w Polskę, w patriotyzm, w zwycięstwo, w wartości. To wszystko zostało pokazane niesłychanie plastycznie. Gratuluję wielkiej sztuki!

Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”
Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”

Organizatorem obchodów jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, a partnerem Stowarzyszenie Historyczne im. V Wileńskiej Brygady AK.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3Gdańsk, Radio Gdańsk, „Gość Niedzielny” oraz Gdańsk Strefa Prestiżu.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.