Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza wszystkich, którzy chcą uczcić bohaterów podziemia niepodległościowego Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Obchody 72. rocznicy śmierci „Inki” i „Zagończyka”

Oboje zginęli tego samego dnia 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku, pochowani zostali też obok siebie w bezimiennym grobie. Miejsce to jesienią 2014 r. odnalazł na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym zespół poszukiwawczy IPN, kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Pogrzeb państwowy bohaterów odbył się 28 sierpnia 2016 r. – w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterach przez komunistycznych oprawców.

Przeczytaj więcej na ten temat:

Program Obchodów

 • godz. 17.30
  Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”
  Miejsce:
  Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, ul. Antoniego Giełguda
 • godz. 18.30
  Msza św. w kościele księży Salezjanów, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”
  Miejsce:
  Kościół pw. św. Jana Bosko w Gdańsku Oruni, ul. Gościnna 15
 • godz. 20.00
  Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”
  Wstęp wolny. Na spektakl liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod adresem: artur.chomicz@ipn.gov.pl
  Miejsce:

  Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9

Program obchodów – PDF

O spektaklu

Twórcy przedstawienia, to jedna z najdłużej działających w kraju scen niezależnych, alternatywnych.

Scenariusz, scenografia, reżyseria: Tomasz Antoni Żak
Aktorzy: Anna Warchał (Lilka); Ewa Tomasik (Helena); Aleksandra Pisz (Danusia); Przemysław Sejmicki (Janek), Maciej Małysa (Konrad);
Opracowanie pieśni: Grzegorz Radłowski
Technika: Ryszard Zaprzałka

Spektakl „Wyklęci” ustami aktorów zadaje nam pytanie o prawdziwą Polskę z „Nie–Teraz”, wieczną. Zadaje pytanie o Polskę, która potrafi zmieniać Polaków w prawdziwych ludzi. Ktoś, kto stawia pytanie: „Co z ta Polską?”, otrzymuje odpowiedź godną pytania. Jest chora i nienormalna. Zapytaj siebie: Co z Tobą Polaku? Albo Ty masz rację albo Rejtan i Ci Wyklęci – pisał Jan Maniak w inTARnet.pl.

To bardzo piękne, mądre i ważne przedstawienie, mające ogromny wymiar historyczno-polityczny – tak w „Naszym Dzienniku” recenzowała „Wyklętych” krytyk teatralny Temida Stankiewicz-Podhorecka.

Z kolei Janusz Krasiński, członek Szarych Szeregów, słynny dramatopisarz, tak zwerbalizował swoje wrażenia:
Chciałem podziękować zespołowi i powiedzieć, że dokonał naprawdę cudu. I to, co tutaj zostało pokazane, to wyście Państwo pokazali moich najbliższych kolegów, moje koleżanki, moje całe to środowisko, w którym ja się obracałem w czasie okupacji; tych ludzi, którzy ginęli potem w Powstaniu… zostało to naprawdę odtworzone – klimat, klimat tamtych czasów. Myślenie tych ludzi, tych młodych ludzi, często naiwne. Wiara, jakaś ogromna wiara w Polskę, w patriotyzm, w zwycięstwo, w wartości. To wszystko zostało pokazane niesłychanie plastycznie. Gratuluję wielkiej sztuki!

Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”
Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”

Organizatorem obchodów jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, a partnerem Stowarzyszenie Historyczne im. V Wileńskiej Brygady AK.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3Gdańsk, Radio Gdańsk, „Gość Niedzielny” oraz Gdańsk Strefa Prestiżu.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.