Fotorelacje

Ogólnopolska Zbiórka Eksponatów ,,Przyjmiemy Twoją historię…”

W kwietniu br. informowaliśmy o ogólnopolskiej zbiórce eksponatów, którą organizowało Muzeum II Wojny Światowej w ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj przyszedł czas na podsumowania.

Aktualnie w kolekcji Muzeum znajduje się ponad 50 tys. eksponatów. W ich skład wchodzą zakupy i dary lecz, to właśnie przedmioty przekazane przez Darczyńców najczęściej posiadają swoją indywidualną, cenną dla nas historię.  Zależy nam na tym, by historie rodzinne zostały opowiedziane, nie odeszły w zapomnienie i przetrwały wraz z eksponatami przekazanymi do naszego Muzeum, gdzie są objęte staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu. W związku z tym, w roku obchodów szczególnej rocznicy, 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zwróciliśmy się o pomoc w dalszym budowaniu kolekcji muzealnej, i w dniu 18 maja 2019 roku, podczas Nocy Muzeów rozpoczęliśmy ogólnopolską zbiórkę eksponatów. – Hanna Mik, rzecznik MIIWŚ.

Na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Karol Nawrocki oraz kierownik Działu Zbiorów Wojciech Łukaszun omówili ogólnopolską akcję zbierania eksponatów. Trwała ona od 18 maja w pięciu biurach terenowych, tj. Lublinie, Szczecinie, Białymstoku, Katowicach i Warszawie. Muzeum otrzymało 2004 eksponaty,  z czego zdecydowana większość 44% to gazety z Lwowa. Archiwalia 22%, fotografie 17%, muzealia 12% i książki 5%.

Poniżej eksponaty, które mieliśmy przyjemność oglądać:

Jatagan turecki, który według rodzinnego przekazu została zdobyty w czasie Bitwy pod Wiedniem w 1683 r. Pamiątka rodzinna darczyńcy, należąca do Jana Koseckiego. Podczas Powstania Warszawskiego uratowany z mieszkania rodziny w kamienicy przy ul. Puławskiej 99. Dar Jarosława Afeltowicza.

Drewniana figurka Madonny z Dzieciątkiem wystrugana z jednego kawałka drewna posiada wewnątrz wydrążony otwór, zamykany okrągłą podstawą od spodu. Została wykonana przez Polaka deportowanego w głąb ZSRS między 1940 a 1942 r. Według relacji darczyńcy we wnętrzu figurki jej właściciel przechowywał kartkę ze swoimi danymi, obawiając się że po śmierci nie będzie można go zidentyfikować. Twórca figurki po opuszczeniu ZSRS z armią gen. Władysława Andersa służył w lotnictwie polskim na terenie Wielkiej Brytanii. Dar Stefana Blacka.

Krzyż należący do Józefa Kwiczala ps. Mat, członka ZWZ-AK w Krakowie, który w ramach prowadzonej działalności organizował przysięgi dla żołnierzy AK. Przysięgi przyjmowane były na mały drewniany krzyż, który towarzyszył tym uroczystościom w lokalach konspiracyjnych na terenie Krakowa. Dar Jerzego Kwiczala.

Karta pocztowa z fotografią fragmentu choinki z ozdobą, w którą wpisana jest fotografia okrętu, podpisanego O.R.P. Czajka. W dolnej części widoczny napis: „Wesołych Świąt!”. Kartka jest świadectwem przedwojennej polityki związanej z promocją spraw morskich oraz Marynarki Wojennej. Dar Julii Marii Łagodzińskiej.

Kartka wykonana w obozie koncentracyjnym Dachau z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku na przełomie 1944/1945 roku. Po rozłożeniu karty widoczne trzy strony zapełnione odręcznymi podpisami więźniów obozu. W prawym górnym rogu prawej strony znajduje się data 29.IV.45 r., dzień wyzwolenia KL Dachau. Dar Ryszarda Piecha.

Akcja zbierana eksponatów będzie kontynuowana w 2020 roku.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.