Archiwum Państwowe w Gdańsku wydało trzyczęściowy album, zawierający prawie 170 niepublikowanych zdjęć Gdańska z lat 1945-1950, przedstawiających miasto po zakończeniu wojny oraz jego fenomen odradzającego się życia. Publikacja nosi tytuł „Powojenny Gdańsk w fotografiach Mariana Rysia Dobrzykowskiego”. Autor zdjęć, Marian Ryś Dobrzykowski, przybył do Gdańska z Poznania w marcu 1945 roku. W tym samym roku otworzył Studio Fotograficzne „Ryś” we Wrzeszczu, które prowadził do 1967 roku.

„Powojenny Gdańsk w fotografiach Mariana Rysia Dobrzykowskiego”

Zakończenie II wojny światowej dla Gdańska – jednego z miast najbardziej poszkodowanych przez działania wojenne – stanowiło początek trudnego procesu odbudowy miasta. W wyniku wojny niemal całkowicie zmieniła się ludność miasta, a w sferze materialnej, szczególnie w centrum, tkanka miejska praktycznie przestała istnieć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nakładem Archiwum Państwowego w Gdańsku ukazała się właśnie publikacja pt. „Powojenny Gdańsk w fotografiach Mariana Rysia Dobrzykowskiego”. To blisko 170 zdjęć Gdańska z lat 1945 – 1950, w większości niepublikowanych, ukazujących przejmujący obraz miasta tuż po zakończeniu wojny, ale także fenomen odradzającego się w nim życia.

Album składa się z trzech części, z czego pierwsza poświęcona jest Głównemu Miastu. Zdjęcia ukazują rozmiar zniszczeń na ulicach takich jak Długa, Piwna, Targ Węglowy, Tkacka, Szeroka i Podwale Grodzkie. Na tle gruzowisk widać grupy ludzi podejmujących pierwsze kroki w procesie odbudowy miasta, korzystając z prostych  narzędzi i maszyn.

W drugiej części albumu przedstawiono ulice Wrzeszcza i Oliwy, które zaczęły powoli ożywać. Ukazane są m.in. aleja Grunwaldzka, zdewastowany park Oliwski oraz ocalała katedra.

Ostatni rozdział, zatytułowany „Ludzie/Wydarzenia”, ilustruje sceny z życia miasta, takie jak uroczystości państwowe, święta religijne, otwarcie linii tramwajowej czy mecz piłki nożnej.

Marian Dobrzykowski wcześniej pracował jako fotograf w Poznaniu. W 1945 roku otworzył własne Studio Fotograficzne „Ryś” przy ulicy Grunwaldzkiej 66 we Wrzeszczu i prowadził je aż do 1967 roku. Po przyjeździe do Gdańska zaczął dokumentować odradzające się życie na Wybrzeżu, korzystając z trudno zdobywanych filmów. Wykonywał też dokumentację fotograficzną zniszczeń wojennych na zlecenie Delegatury Rządu do Spraw Wybrzeża i Biura Odbudowy Portów. Jego prace były publikowane w czasopismach o tematyce morskiej, katalogach okrętowych i w „Przekroju”.

W 1974 roku, dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Archiwum Państwowego w Gdańsku, Czesława Biernata, znaczna część prac Mariana Rysia Dobrzykowskiego trafiła do zbiorów gdańskiego Archiwum. Kolekcja obejmuje 2635 negatywów przedstawiających Gdańsk, Gdynię, Sopot oraz inne miasta Pomorza Gdańskiego.

Publikacja „Powojenny Gdańsk w fotografiach Mariana Rysia Dobrzykowskiego” została przygotowana przez pracowników Archiwum Państwowego w Gdańsku, zaś autorstwo wstępu i wyboru zdjęć przypada Andrzejowi Reglińskiemu, natomiast o samym Marianie Rysiu Dobrzykowskim pisze Joanna Bławat-Obin.

Gdzie kupić książkę „Powojenny Gdańsk w fotografiach Mariana Rysia Dobrzykowskiego”:

Sprzedaż publikacji w cenie 39 zł prowadzi Archiwum Państwowe w Gdańsku.

Zapraszamy do pobrania i obejrzenia publikacji w formacie PDF.

Andrzej Ługin, opracowano na podstawie materiałów Archiwum Państwowego w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *